Naturalnie o ziołach

Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach, na dwa tygodnie przed Wojewódzkim Świętem Ziół, zorganizował konferencję promującą zielarskie zasoby obszarów wiejskich województwa lubelskiego.

W trakcie zebrania jego uczestnicy zapoznali się z najnowszymi informacjami naukowymi i praktycznymi. Przedstawiono innowacyjne prace badawcze w dziedzinie zielarstwa i fitoproduktów, uprawy, zbioru, suszenia oraz przechowywania ziół, standaryzacji i oceny jakości surowców zielarskich, a także projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem zielarskim w aspekcie produkcyjnym.

Zebrani poznali najnowsze innowacyjne naukowe trendy w uprawie ziół oraz praktyczne informacje od właściciela firmy zajmującej się obrotem i sprzedażą ziołowych produktów leczniczych. Te wszystkie niezwykle interesujące informacje uczestnikom konferencji przedstawili prelegenci: prof. dr hab. Renata Nurzyńska-Wierdak, dr hab. Agnieszka Najda z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przyrodnik Krzysztof Wojciechowski i Bogusław Domański, właściciel firmy Krautex.

Prof. Nurzyńska-Wierdak wygłosiła wykład „Naturalnie o ziołach”, a dr hab. A. Najda mówiła na temat fitoproduktów. Przyrodnik K. Wojciechowski opowiadał gdzie rośnie kocimiętka, o występowaniu dzikich ziół na Lubelszczyźnie, a także dostępności i wykorzystywaniu ich w tradycyjnych gospodarstwach wiejskich. Z kolei Bogusław Domański mówił o optymalizacji lokalnych zasobów zielarskich oraz zarządzaniu gospodarstwem zielarskim w aspekcie produkcyjnym. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here