Nauczą strzelać wirtualnie

Nie będzie tu prawdziwej broni, ani ostrej amunicji, ale i tak będzie można postrzelać. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojsławicach-Kolonii powstanie wirtualna strzelnica.

Gmina Wojsławice znalazła się w gronie 32 samorządów z całej Polski, którym Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało dofinasowanie w ramach III edycji konkursu „Strzelnica w powiecie 2022”. To program, który ma umożliwić prowadzenie szkoleń strzeleckich, szczególnie wśród młodzieży.

Strzelnica, na którą gmina Wojsławice pozyskała dotację, powstanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Nie będzie tu oczywiście prawdziwej broni, bo nauka strzelania będzie odbywać się wirtualnie.

– Strzelnica będzie działać w oparciu o wirtualną rzeczywistość, wykorzystując laserowe symulatory (repliki) broni. Przeznaczona będzie do nauki bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym manualnej jej obsługi oraz do wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania. Strzelnica umożliwi jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób. Oprogramowanie daje także możliwość zorganizowania zawodów i rozgrywek strzeleckich – mówi wójt Henryk Gołębiowski, podkreślając, że Wojsławice są jedyną gminą w powiecie chełmskim, która w tej edycji konkursu otrzymała ministerialne dofinasowanie

Ze strzelnicy będą korzystać przede wszystkim uczniowie, w tym również członkowie działającego od kilku lat na terenie szkoły Koła Strzeleckiego „Acumen”. Wójt zaznacza jednak, że docelowo będzie ona udostępniania także zainteresowanym mieszkańcom.

Strzelnica powinna ruszyć w ciągu najbliższych miesięcy. Na razie gmina czeka na podpisanie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie dofinasowania. Wyniesie ono ok. 146 tys. zł, co stanowi 80 proc. kosztów realizacji zadania. Pozostałą kwotę gmina zabezpieczyła w budżecie. (w)