Nauczyciele zawiesili strajk

Strajk nauczycieli trwał od 8 kwietnia

Trwający od trzech tygodni strajk nauczycieli został zawieszony w ubiegłą sobotę do września, ale – jak zaznacza Związek Nauczycielstwa Polskiego – to nie koniec walki o dobrą szkołę.


Pedagodzy wrócą do szkół, ale nie oznacza to, że strajk się zakończył – jest on tylko zawieszony. Powodem takiej decyzji jest umożliwienie uczniom spokojnego zakończenia roku szkolnego. Związkowcy zdecydowali, że dadzą czas premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na przygotowanie konkretnych rozwiązań.

– Ten strajk mógłby trwać, bo nauczyciele są do tego gotowi – mówił Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Rząd nie zdołałby rozwiązać problemu matur, bo nie można zastąpić nauczycieli. Musieliśmy wziąć więc odpowiedzialność za uczniów i stąd decyzja o zawieszeniu strajku, żeby zapewnić warunki do zakończenia nauki.

– To dobra decyzja. Niestety, nie wszyscy to rozumieją, np. rządowe media, które na pewno to skomentują, że kapitulujemy. Podkreślam, że tylko zawieszamy strajk i dajemy czas premierowi i rządowi, którzy powinni uczyć się od nas odpowiedzialności – komentuje Ewa Kiernicka, prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Świdniku.

Z ulgą odetchnęli lubelscy i świdniccy maturzyści, którzy niemal we wszystkich liceach odebrali już świadectwa maturalne. Wyjątkiem są tu maturzyści z II LO im. het. Jana Zamoyskiego, gdzie zakończenie roku ma odbyć się w poniedziałek – 29 kwietnia.

Do ubiegłego piątku w 97 procentach szkół odbyły się już rady pedagogiczne, podczas których podjęte zostały uchwały o klasyfikacji i promocji uczniów. Przypomnijmy, że strajkowali nauczyciele ze wszystkich lubelskich liceów prowadzonych przez miasto. W związku ze strajkiem wielu maturzystów obawiało się, czy nauczyciele pojawią się na klasyfikacyjnej radzie pedagogicznej. To od niej zależy wystawienie ocen i wydanie świadectw absolwentom szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Zdecydowana większość z nich w piątek uroczyście świętowała zakończenie roku szkolnego.

– Najważniejszą informacją z naszego punktu widzenia jest to, że wszystkie rady pedagogiczne z klasyfikacjami maturalnymi odbyły się w terminie i bez żadnych utrudnień. Dzięki temu droga do przystąpienia do egzaminu dojrzałości jest otwarta – dodaje Radosław Brzózka z zarządu powiatu świdnickiego.

Egzaminy maturalne, zgodnie z harmonogramem rozpoczną się 6 maja i potrwają do 25 maja.

Protest wygaszony, ale nie zakończony

W ubiegły piątek, 26 kwietnia akcja protestacyjna prowadzona była nadal w 52 ze 155 placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Lublin (ok. 34%). Wciąż strajkowała większość szkół podstawowych (76%), ale już tylko 6 liceów i tylko jedno z miejskich przedszkoli (w dniu 8 kwietnia do strajku przystąpiło 110 placówek). Dzięki pracy Wydziału Oświaty i Wychowania, który zadbał o zapewnienie pełnych składów komisji egzaminacyjnej podczas egzaminów ośmioklasistów i gimnazjalistów, odbyły się one bez problemów. Do utworzenia komisji egzaminacyjnych przystąpili dyrektorzy szkół, niestrajkujący nauczyciele oraz nauczyciele ze szkół niepublicznych. W każdej ze szkół udało się skompletować komisje egzaminacyjne na zasadzie wymiany nauczycieli pomiędzy placówkami. Do egzaminów gimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Miasto Lublin w dniach 10-12 kwietnia przystąpiło 2507 uczniów z 26 szkół, egzamin ósmoklasisty zdawało 2828 uczniów z 46 szkół podstawowych prowadzonych przez miasto

W powiecie świdnickim w ubiegłym tygodniu protestowało jeszcze 13 placówek, czyli o 8 mniej niż 8 kwietnia, gdy strajk się rozpoczynał. Zrezygnowały m.in. przedszkola. Związkowcy z ZNP twierdzą, że na takiej decyzji zaważył długi czas trwania strajku.

Emilia Kalwińska, Joanna Niećko

Pospieszna nowelizacja ustaw oświatowych

– Matury się odbędą – zapewniał w ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki. W czwartek sejm w przyspieszonym tempie uchwalił nowelizację ustaw o systemie oświaty i prawo oświatowe dotyczących klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. W nocy z czwartku na piątek Senat zaakceptował tę nowelizację bez poprawek. Zgodnie z jej zapisami w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu, w tym samorządom.

Szkoła na szóstkę

– Zawieszamy strajk, ale nie protest! Walka trwa i będzie trwała do skutku! Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap. Mamy program: „Szkoła na szóstkę” i dajemy premierowi czas na jego realizację do września! – zapowiedział w ubiegłym tygodniu Sławomir Broniarz, szef ZNP. Program „Szkoła na szóstkę” ZNP zakłada: wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych (w tym „lekki tornister”), kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli i wzrost wynagrodzeń nauczycieli oraz pracowników oświaty.