Nauczycielka na medal (złoty!)

Wojewoda lubelski wyróżnił Danutę Wójcik, nauczycielkę w Szkole Podstawowej nr 7, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.


– Wychowawca, który nie wtłacza, a wyzwala, nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje, nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje, przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil. Łzawym wzrokiem nieraz będzie patrzeć na walkę anioła z szatanem, gdzie biały anioł triumf odnosi – mówił podczas uroczystości wojewoda Lech Sprawka, przywołując słowa Janusza Korczaka. – Bardzo serdecznie państwu gratuluję. Życzę dalszego znakomitego rozwoju oraz czerpania satysfakcji, tej bezpośrednio zawodowej, ale również osobistej, mierzonej sukcesami waszych podopiecznych.

Wśród nagrodzonych znalazła się Danuta Wójcik, która jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej. W Świdniku zapoczątkowała akcję „Pierwsza książeczka dla trzylatka” oraz „Czytanie na ekranie” w lokalnej telewizji. Organizowała czytanie np. w przedszkolach, szkołach, w księgarni, na lotnisku i placu zabaw. Dzięki niej powstał też „Ogólnopolski Konkurs plastyczny na najpiękniejszy prezent dla Książkowego Misia” oraz akcja czytania przygód Kubusia Puchatka w różnych jeżykach.

Wygłasza również wykłady i prelekcje dla rodziców o czytaniu dzieciom. Była także koordynatorem wojewódzkim akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Do szkoły i współpracy w ramach takich akcji zapraszała znane osoby, np. Beatę Kozidrak z zespołu Bajm, Krzysztofa Cugowskiego, który był wokalistą Budki Suflera i Marcina Wójcika z Kabaretu Ani Mru-Mru. Od 2005 roku prowadzi w szkole oddział Montessori. To metoda stworzona przez włoską lekarkę Marię Montessori, która ma pomóc dziecku w osiągnięciu przez nie pełnego potencjału we wszystkich sferach życia, rozwijająca zdolności społeczne, emocjonalne i z zakresu koordynacji fizycznej.

– Pani Danuta jest doświadczonym nauczycielem. Ponadto jest bardzo aktywna, twórcza, oddana uczniom a także szkole. Ma również indywidualne podejście do każdego dziecka, a uczniowie ja uwielbiają. Natomiast dla rodziców jest dobrym doradcą oraz osobą lubianą i szanowaną przez nich. Natomiast dla młodych nauczycieli z naszej szkoły stanowi wzór do naśladowania i jest osobą, na którą mogą liczyć – mówi Ewa Łagożna, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku.

– Mam już 35-letni staż pracy. Od 16 lat pracuję metodą Montesoori, która bardzo mnie interesuje. Uważam, że jest niezwykle pożyteczna. Nie jestem jeszcze wypalonym nauczycielem, nadal mam motywację, uważam, że jestem oddana swojej pracy, wykonuję ją z przyjemnością i boję się odejścia na emeryturę za 2 lata, gdyż myślę, że jeszcze nie jestem gotowa, aby spauzować – mówi ze śmiechem sama Danuta Wójcik – Niezwykle cieszę się, że moja praca została dostrzeżona i nagrodzona – to miód na serce. Choć są ferie zimowe, to obecnie przygotowuję dla dzieci różne materiały. Poza tym pracuję jeszcze w Nauczycielskiej Akademii Internetowej. Niedługo wybieram na konferencję naukową do Łęcznej. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here