Nauka zdalna, studniówki nie będzie…

W tym roku maturzyści nie zatańczą tradycyjnego, studniówkowego poloneza

Poprzedzające egzamin maturalny studniówki to tradycja sięgająca dziesięcioleci. O tej porze roku abiturienci albo już bawili się na studniówkowych balach, albo właśnie się do nich szykowali. W tym roku z wiadomych przyczyn studniówek nie będzie, ale niewykluczone, że maturzyści będą mogli się spotkać na imprezach pomaturalnych, choć póki co, mało kto o nich myśli.


Maturzyści, chociaż już od wielu tygodni wiedzą, że przez pandemię tradycyjne bale maturalne nie będą mogły się odbyć, nie kryją, że jest im trochę żal.

– Studniówka to wyjątkowa uroczystość, więc wiadomo, że czujemy się poszkodowani, ale zdrowie jest ważniejsze. Liczymy, że na wiosnę obostrzenia zostaną złagodzone i uda się zorganizować coś, co będzie chociaż namiastką studniówki. Póki co myślimy o przygotowaniach do matury – mówi Julka, maturzystka ze Świdnika.

– Młodzież na pewno jest rozczarowana – przyznaje Stanisław Stefańczyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku. – Kiedy rozmawialiśmy o studniówce we wrześniu, bardzo chciała, aby ona się odbyła. Jestem na świeżo po spotkaniu z Radą Rodziców, która wystąpiła z pytaniem i inicjatywą, czy zamiast studniówki zgodziłbym się na organizację balu pomaturalnego albo jakiegoś spotkania dla maturzystów, może nawet na świeżym powietrzu. Oczywiście się zgodziłem. Mam nadzieję, że uda się to zorganizować; są na to szanse, ale oczywiście wszystko zależy od sytuacji epidemicznej.

Nauczyciele zaznaczają, że tegoroczni maturzyści są pokrzywdzeni również z innego powodu. Od wielu tygodni uczą się zdalnie, a niektórych przedmiotów – zwłaszcza tych ścisłych – zdecydowanie trudniej uczyć się przez internet.

– W marcu ubiegłego roku ta młodzież będąc w klasie przedmaturalnej przeszła na naukę w domach. W tym roku pochodziła do szkoły półtora miesiąca i znów mamy nauczanie zdalne. Rodzice bardzo by chcieli, aby uczniowie wrócili na lekcje, aby zajęcia odbywały się przynajmniej hybrydowo – tydzień nauki w szkole, tydzień w domu. Niestety jest jak jest i nic nie możemy na to poradzić. Był taki okres, że można było organizować konsultacje dla małych grup. Skorzystaliśmy z tej możliwości. Udało nam się wtedy nawet, o co prosili rodzice, przeprowadzić maturę próbną. Są przedmioty np. matematyka, czy fizyka, których wyjaśnienie online jest trudne. Inaczej to wygląda, kiedy spotykamy się z uczniem twarzą w twarz – mówi dyrektor „Bronka”.

O studniówce, póki co, nie myślą też uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Świdniku.

– Parę tygodni temu spotkałem się z rodzicami, ale przedmiotem rozmów były głównie próbne matury. Rodzice nie poruszali tematu studniówki. Wydaje mi się, że na razie nic nie jest planowane. Natomiast, kiedy spotkaliśmy się na początku roku szkolnego, w miarę normalnej rzeczywistości, młodzież chciała oczywiście organizować studniówkę. Jedna z mam proponowała wtedy termin wiosenny na zorganizowanie balu maturzysty, ale w tamtym czasie nie zostało to podchwycone, bo wszyscy liczyli, że uda się zorganizować tradycyjną studniówkę. Teraz nikt o tym specjalnie nie myśli. Rodzice i młodzież bardziej skupiają się na maturach i to spędza im sen z powiek. Rok ubiegły był jaki był. Ten również, a większość uczniów potrzebuje motywacji do nauki z zewnątrz – mówi Mirosław Król, dyrektor II LO .

Po feriach w „Baczyńskim” również odbędzie się próbna matura. Nie jest ona obowiązkowa, ale nauczyciele zachęcają, aby podejść do niej i sprawdzić stan swojej wiedzy.

– Kto będzie chciał się spróbować, będzie miał taką szansę. Oczywiście wszystko odbędzie się z zachowaniem reżimu, co w naszym przypadku nie będzie trudne, bo mamy 55 maturzystów. Jesteśmy w stanie bezpiecznie to zorganizować – dodaje M. Król.

Tegoroczne matury wystartują we wtorek, 4 maja i potrwają do 20 maja. Podobnie jak w roku ubiegłym, abiturienci będą zwolnieni z części ustnej egzaminu. Jeśli jednak uczeń zgłosi, że chce zdawać część ustną ze względu na studia, szkoła jest zobowiązana taki egzamin zorganizować. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here