Naukowym okiem na Chełm

Nie lada gratka dla zainteresowanych dziejami regionu. Właśnie ukazał się XXI tom „Rocznika Chełmskiego”.

Tom XXI zawiera m.in.: materiały dotyczące badań archeologicznych wschodniej części wczesnośredniowiecznej osady przygrodowej w Chełmie, charakterystykę „Chelmer Nachrichten”, czyli czasopisma wydawanego w Chełmie przez Niemców w pierwszym okresie okupacji, publikację poświęconą 50-leciu Miejskiego Klubu Sportowego „Cement-Gryf” Chełm i artykuł poświęcony pracy niepodległościowej i tragicznej śmierci Zygmunta Urbańskiego. Są także publikacje na temat obchodów 50-lecia Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie oraz VII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Życie, działalność i twórczość Henryka Kamieńskiego”. Jeden z tekstów został poświęcony pośmiertnie dr. Marianowi Januszowi Kawałce, poecie, krytykowi literackiemu, tłumaczowi, publicyście i regionaliście, który przez wiele lat współpracował z „Rocznikiem Chełmskim”. Tradycyjnie w „Roczniku” zamieszczona jest także kronika ważniejszych wydarzeń z miasta i regionu w 2016 roku.
Na 538 stronach zaprezentowało swoje prace 42 autorów z Chełma i regionu, ale także z Lublina, Warszawy oraz z Uniwersytetu w Czerniowcach na Ukrainie.
Promocja publikacji odbędzie się 26 stycznia o godz. 16 w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej, na którą zapraszają także Stowarzyszenie Rocznik Chełmski oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. W czasie promocji odbędzie się uroczystość nadania pięciu osobom tytułu Amicus Annalis Chelmensis.
„Rocznik” będzie dostępny w Chełmskiej Bibliotece Publicznej oraz w Chełmskim Ośrodku Informacji Turystycznej. (mg)