Neckier w urzędzie pracy

Marek Neckier był dyrektorem szkoły w Kamieniu i kandydatem na wójta tej gminy. Dzięki poparciu PiS został prezesem Lubelskich Dworców, a po rezygnacji ze stanowiska został wicedyrektorem w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie.

Marek Neckier był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Kamieniu. I to tam, za sprawą batalii z ówczesnym wójtem Romanem Kandziorą, zaczęła się jego polityczna kariera. W 2017 roku Neckierowi skończyła się kadencja na stanowisku dyrektora. Mimo dużego poparcia rodziców wójt nie skorzystał jednak z możliwości przedłużenia mu umowy na kolejne dwa lata. Rozpisał konkurs, w którym Neckier wystartował, ale wygrała Dorota Adamczyk. Po konkursie na budynku szkoły pojawił się transparent „Protest, dyrektora nie oddamy, szybciej wójta wysiudamy”. A w gminie rozpisano nawet referendum w sprawie odwołania wójta, które się nie udało.

Neckier nie dał za wygraną. Zaskarżył zarządzenie wójta zatwierdzające konkurs i sąd przyznał mu rację. A pod koniec 2018 roku, z poparciem PiS, wystartował w wyborach na wójta gminy. Przegrał, ale natychmiast pojawiły się spekulacje, gdzie znajdzie pracę. Mówiło się o kilku instytucjach kierowanych przez PiS. Plotkowano także, że podobnie jak inni kandydaci z poparciem PiS, którzy przegrali wybory na wójtów w swoich gminach, trafi do chełmskiego starostwa. Było tak z Markiem Karczmarskim, (nie wszedł do drugiej tury wyborów na wójta Wierzbicy i wsparł Zdzisławę Deniszczuk) oraz Markiem Paradą (przegrał wybory na burmistrza Rejowca Fabrycznego).

Ostateczne Neckier dostał o wiele bardziej intratne stanowisko prezesa Lubelskich Dworców. To spółka akcyjna podległa marszałkowi województwa lubelskiego. Ale kierował nią zaledwie przez rok. Na początku 2020 roku zrezygnował ze stanowiska. Tłumaczył, że kończy kolejny kierunek studiów i otwierają się przed nim nowe możliwości. Rezygnacja zbiegła się z zaplanowanym konkursem na dyrektora szkoły w Kamieniu. I chociaż były dyrektor nie wykluczał startu, to mówił, że to może być jedynie alternatywa dla jego innych planów. Te poznaliśmy niedawno. Okazało się, że M. Neckier trafił do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Jest tam zastępcą dyrektora ds. organizacji i funduszy.

– Zostałem powołany przez dyrektora Andrzeja Pruszkowskiego i zajmuję się m.in. zadaniami związanymi z pomocą dla przedsiębiorców w związku z kryzysem – mówi wicedyrektor. (bf)