Nie będzie anten na przedszkolu

Ratusz nie zgodził się na budowę masztu stacji bazowej telefonii komórkowej na dachu Przedszkola nr 87 przy ulicy Woronieckiego. Inwestor, firma Orange, utraciła prawo do dysponowania nieruchomością.


Przeciwko planom operatora telefonii komórkowej protestowali mieszkańcy Wrotkowa. O pomoc zwrócili się do radnego Piotra Popiela (PiS). – W przedszkolu przebywa ponad 130 dzieci w sześciu oddziałach. Wpływ pola elektromagnetycznego na młode, rozwijające się organizmy jest szczególnie negatywny – zaznacza radny.

W miniony piątek dowiedzieliśmy się, że ratusz odmówił zgody operatorowi. W postępowaniu zaważyła jednak nie kwestia emisji pola elektromagnetycznego, a niespełnienie warunków prawno-budowlanych. – Wnioskodawcy została wydana decyzja o odmowie udzielenia pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na dachu budynku przy ul. Woronieckiego 11. Podstawą wydania decyzji odmownej była utrata przez inwestora prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – poinformowała Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.

Finał sprawy jest dla mieszkańców korzystny. Niemniej sprawa z budową masztów w sercu osiedli mieszkaniowych ma szerszy wydźwięk. Te inwestycje nie wymagają zgód środowiskowych, a więc i konsultacji społecznych.

O braku szkodliwości stacji bazowych na organizmy ludzi przekonywał w tym roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy: „Wskazać należy, że nie ma żadnych naukowo potwierdzonych i uznanych przez społeczność naukową dowodów wskazujących na negatywny wpływ promieniowania na organizmy żywe” – czytamy w oficjalnym stanowisku prezesa UKE.

O tym, że pole elektromagnetyczne generowane przez stacje bazowe jest jednak szkodliwe, przekonywali nas aktywiści ze Sławina. – Biegły sądowy, w oparciu o ekspertyzę, dowiódł, że promieniowanie przekraczałoby u nas ustalone normy – mówił Kazimierz Kajak ze społecznego komitetu przeciw budowie masztu na dachu budynku przy ul. Kaskadowej 7.

Do ekspertyzy musieli uciekać się też mieszkańcy Botanika. Na jednopiętrowym budynku przychodni zdrowia przy ulicy Willowej 29 swój maszt chciała postawić firma Aero2. Sprawę po odwołaniu rozstrzygnął wojewoda, orzekając na korzyść mieszkańców. CH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here