Nie będziemy wniebowzięci

W tym roku na świdnickim niebie nie zobaczymy latających, historycznych maszyn, lotniczych akrobacji i fajerwerków. W ubiegłym tygodniu Urząd Miasta Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury oficjalnie poinformowały o odwołaniu zaplanowanego na pierwszy weekend czerwca III Świdnik Air Festivalu – największej lotniczej imprezy w regionie.


Dwie pierwsze edycje Świdnik Air Festival cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. W ubiegłym roku dwudniowa impreza ściągnęła do Świdnika ponad 50 tysięcy widzów z całego regionu, zafascynowanych podniebnymi popisami asów pilotażu, atmosferą rodzinnego pikniku i występami gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Zaraz po zakończeniu ubiegłorocznej imprezy jej organizatorzy. tj. UM Świdnik i MOK w Świdniku, zabrali się za przygotowanie do tegorocznej edycji. Zapowiadała się jeszcze atrakcyjniej od poprzednich, o co miał zadbać m.in. nowy partner Festivalu, firma Aeropact, mająca doświadczenie w przygotowaniu lotniczych pokazów w kraju i za granicą. Niestety, w tym roku ŚAF się nie odbędzie.

– Przygotowania do organizacji trzeciej edycji Świdnik Air Festival były już bardzo zaawansowane i wszystko wskazywało na to, że na naszym niebie pojawi się jeszcze więcej statków powietrznych i najlepszych pilotów. Niestety z przykrością musimy dzisiaj poinformować o odwołaniu wydarzenia z powodu epidemii koronawirusa – zakomunikował w ubiegłą środę Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

– Dogłębnie przeanalizowaliśmy obecną sytuację i możliwe scenariusze jej rozwoju. Nie mamy wątpliwości, że przede wszystkim ze względu na zdrowie naszych gości, pilotów, kontrahentów oraz całej obsługi wydarzenia, tegoroczny Świdnik Air Festival należało odwołać – dodaje Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Organizatorzy lotniczego święta nie ukrywają, że decyzja o jego odwołaniu nie była łatwa.

– Podjęliśmy ją z przykrością, ale jesteśmy przekonani, że postępujemy słusznie. Równocześnie postanowiliśmy dołączyć do akcji #nielatamypomagamy, organizowanej przez polskie środowisko lotnicze – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Chcemy w ten sposób okazać solidarność wobec tych, którzy w tej chwili stoją na pierwszym froncie walki z epidemią.

Akcja #nielatamypomagamy to przede wszystkim zbiórka pieniędzy na zakup środków ochrony osobistej (rękawiczek, kombinezonów i maseczek) dla personelu medycznego i służb mundurowych, ale również kampania edukacyjna, która ma zapobiegać nawrotowi epidemii. Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia znajdują się na stronie internetowej http://nielatamypomagamy.pl/, za której pośrednictwem można również wesprzeć zbiórkę. Na koncie akcji w ubiegłym tygodniu było już ponad 200 tys. zł, które wpłaciły firmy działające w branży lotniczej, organizatorzy pokazów oraz znani piloci np. Maria Muś i Łukasz Czepiela, którzy gościli na zeszłorocznej edycji Świdnik Air Festivalu. JN