Nie bójmy się szukać pomocy!

30 października w Centrum Spotkania Kultur z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Lublin dla zdrowia psychicznego”.


Kilkaset osób miało okazję wysłuchać krótkiej prelekcji, koncertu ballad w wykonaniu Natalii Wilk i Tomasza Momota oraz obejrzeć spektakl „Opera Kartoflana” i pokaz taneczny w wykonaniu Studia Tańca UDS.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku. W tym roku projekt skupia się szczególnie na osobach młodych. Inicjatywa ma na celu promocję zdrowia psychicznego, ale też łamanie stereotypów oraz wyobrażeń na temat funkcjonowania osób doświadczających problemów psychicznych. Spotkanie było też jednocześnie wyrazem solidarności ze wszystkimi zmagającymi się z takimi zaburzeniami.

– Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na problemy z obszaru zdrowia psychicznego, ale jest to też jednocześnie realizacja naszego projektu, na który dostaliśmy środki finansowe m.in. z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach tego projektu chcemy jak najlepiej wyedukować społeczeństwo Lublina poprzez zwracanie uwagi i mówienie o problemach, zaburzeniach, które dotyczą wielu osób – mówiła dr Barbara Danieluk, koordynatorka wydarzenia i zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin.

Pierwszym punktem spotkania była krótka prelekcja na temat najpopularniejszych obecnie zaburzeń psychicznych, m.in. o depresji i o tym, jak sobie z nią radzić.

– Depresja jest chorobą, która się skrada i ma bardzo wiele różnych twarzy. Czasami walka z nią bywa przegrana. Przede wszystkim w ostatnim czasie bardzo osłabły więzi rodzinne. Żyjemy w świecie wirtualnym, a to nie zapewnia nam kontaktu i wsparcia osobistego. Z drugiej strony mamy też zalew różnych informacji. Mózg ludzki nie jest w stanie chłonąć tak dużo informacji, tak dużo bodźców.

Nawet oglądając serwisy informacyjne jesteśmy bombardowani ogromną ilością wiadomości o bardzo negatywnej treści. Zostajemy z odczuciem, że wkoło dzieje się bardzo źle. Nie zapominajmy, że depresja nie jest tylko chorobą duszy, ale obejmuje całe ciało. W związku z tym musimy zadbać także o ten aspekt cielesny, czyli odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, dbanie o rodzinę, przynależność. Są trzy filary zdrowia somatycznego, z czego pierwszy to: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, sen.

Drugim takim filarem jest potęga myślenia, ducha, czyli przede wszystkim duchowość, refleksja: dokąd zmierzam?, kim będę za 10 lat?, o czym marzę? itp. Trzeci filar to więzi rodzinne, społeczne – dbajmy o nasze związki, uczmy się wyrażania uczuć, trenujmy wdzięczność i nie bójmy się szukać pomocy – namawiała dr hab. n. med. Hanna Karakuła-Juchnowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Na zakończenie wydarzenia przygotowano występy artystyczne. W ramach projektu od początku października odbyły się też: seans filmowy „Lęk wysokości” w Chatce Żaka, dyskusja panelowa z udziałem specjalistów, liczne spotkania informacyjno-edukacyjne dla uczniów, warsztaty rozwijania umiejętności interpersonalnych oraz rozwoju osobistego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zajęcia dla rodzin z takimi problemami i dla pracowników socjalnych, nauczycieli, a także lekarzy.

Joanna Niećko