Nie chcą szczepić dzieci

Znikome było zainteresowanie rodziców zaszczepieniem dzieci przeciwko Covid-19 w krasnostawskich podstawówkach. W związku z tym utworzenie punktów szczepień nie miało najmniejszego sensu…

Zgodnie z założeniami ministra edukacji narodowej w ramach akcji szczepień przeciwko Covid-19, organizowanych przez szkoły, w placówkach zbierano od rodziców uczniów w wieku powyżej 12 lat deklaracje o chęci zaszczepienia ich dzieci (wolę zaszczepienia w deklaracjach mogli też wyrażać pełnoletni uczniowie).

Zainteresowanie tym było nikłe, zarówno w krasnostawskich jak i chełmskich szkołach, ale także w większości placówek województwa lubelskiego. Potwierdzili to na konferencji prasowej Lech Sprawka – wojewoda lubelski oraz Teresa Misiuk – lubelski kurator oświaty.

Poinformowali, że wolę zaszczepienia na podstawie deklaracji złożonych do szkół w województwie lubelskim wyrażono w odniesieniu do 2 019 uczniów (w naszym województwie jest 87 808 uczniów w wieku 12-17 lat oraz 20 376 uczniów w wieku 18-20 lat), 587 rodziców, 65 członków rodziny, 45 pracowników szkół. Mobilne punkty szczepień zostaną zorganizowane w 27 szkołach, w tym 14 w szkołach podstawowych województwa (nie dotyczy to Krasnegostawu).

W przypadku 390 szkół, w tym krasnostawskich, szczepienia odbędą się w już funkcjonującym punkcie szczepień. L. Sprawka podczas konferencji stwierdził, że ilość złożonych deklaracji w szkołach nie napawa optymizmem i trzeba podejmować dodatkowe działania, aby zwiększać liczbę zaszczepionych.

Ilość złożonych przez rodziców deklaracji dotyczących szczepień wśród uczniów w szkołach podstawowych w Krasnymstawie jest następująca: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 – 12 (dotyczyło to 11 uczniów i 1 rodzica ucznia), Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 – 10 (7 uczniów i 3 rodziców). Z kolei w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 nikt nie wyraził chęci zaszczepienia się.

– Szczepienia nie odbywały się na terenie szkół tylko w Punkcie Szczepień w SP ZOZ w Krasnymstawie – informują w krasnostawskim ratuszu, który prowadzi miejskie podstawówki. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here