Nie chce obiecywać rzeczy nierealnych

Duży, może nawet wielopoziomowy parking w centrum Chełma, rozbudowa dróg osiedlowych, miejski skuter elektryczny, 1000 zł dla każdego maturzysty za zdaną maturę, pakiet mieszkańca Chełma, obejmujący seniorów, młodzież i dzieci – to część założeń programu wyborczego Agaty Fisz, która będzie ubiegać się o reelekcję. W ubiegły piątek na pl. Łuczkowskiego odbyła się oficjalna prezentacja kandydatki „Postaw na Chełm”.

„Postaw na Chełm” po raz czwarty z rzędu przystąpi do wyborów samorządowych i po raz czwarty jego kandydatką na prezydenta będzie Agata Fisz. Ponad sto osób zgromadziło się w piątkowe popołudnie na pl. Łuczkowskiego na jej oficjalnej prezentacji.

Urzędująca prezydent podkreśliła, że jest pierwszą kandydatką na prezydenta w jesiennych wyborach, prezentowaną i popieraną przez społeczny komitet obywatelski. – Wcześniejszych kandydatów na prezydenta rekomendowali politycy. Mnie dziś przedstawiają mieszkańcy Chełma, to właśnie z nimi chcę tworzyć ten komitet. Politycy odwiedzają nasze miasto najczęściej raz w czasie kampanii wyborczej, często się zmieniają, zmieniają partie polityczne, natomiast mieszkańcy są zawsze. To dalej razem z nimi chcemy pracować – powiedziała na wstępie Agata Fisz.

Kandydatka „Postaw na Chełm” podkreśliła też, że jest gwarantem tego, iż rozpoczęte wielomilionowe inwestycje, a także te mniejsze, będą kontynuowane. – Mam na myśli przebudowę krajowej „dwunastki”, dokończenie modernizacji amfiteatru, dalszy rozwój strefy ekonomicznej, zwłaszcza, że rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami już trwają, czy Centrum Aktywności Gospodarczej. Te zadania, jak również te drobne w osiedlach, oczekiwane przez mieszkańców, będą kontynuowane – mówiła Agata Fisz.

Prezydent publicznie zapewniła, że nie dopuści do prywatyzacji spółek komunalnych. – Ten temat jest niezwykle nośny zawsze w kampanii wyborczej. Tak jak poprzednio deklaruję, że spółki będą komunalne, one mają przede wszystkim do spełnienia rolę społeczną, a miasto jest od tego, żeby je wspierać, by jak najlepiej wykonywały powierzone zadania. To samo dotyczy utrzymania niezbędnej sieci szkół – stwierdziła.

Kandydatka na prezydenta zdradziła swoje plany na kolejną kadencję. – W poprzednich wyborach stawialiśmy sobie priorytety. Jednego razu były to szeroko rozumiana kultura, sport, rekreacja, w minionej kampanii był to rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. I ten priorytet będzie kontynuowany, a do tego dochodzi jeszcze priorytet pod nazwą drogi. Ten bardzo szeroko rozumiany, bo mam na myśli zarówno te główne arterie miasta, jak i drogi osiedlowe, wymagające remontów, modernizacji, nowych nakładek. Oczywiście przedstawię konkretne rozwiązania i źródła finansowania tych zadań. Na nich chcemy się skupić – stwierdziła.

Prezydent zaproponowała budowę nowego parkingu w centrum miasta, niewykluczone, że będzie on wielopoziomowy. – Podjęcie takiej decyzji wymusza ilość przybywających aut w naszym mieście – dodała.

Agata Fisz, po zakończeniu realizacji projektu miejski rower, chce też wdrożyć w mieście inny projekt, miejski skuter elektryczny. Zapowiedziała kontynuację programu budowy mieszkań, zarówno w ramach TBS, jak również programu „Mieszkanie Plus”. – Chcę też zaproponować coś, czego nie było. Jest to projekt „Pakiet Mieszkańca Chełma”, obejmujący seniorów, młodzież i dzieci, czyli wszystkich mieszkańców – mówiła prezydent. – Mam tu na myśli jeszcze większe wsparcie klubów seniora, kolejne propozycje szczepień dla młodzieży, dzieci, place zabaw, miejsca sportu i rekreacji, a także tzw. „kartę mieszkańca”, do której uprawnieni będą mieszkańcy Chełma, spełniający określone kryteria, a która będzie dawała możliwość uzyskania ulg i zwolnień do uczestnictwa w przeróżnych wydarzeniach, organizowanych przez nasze instytucje kultury, a także z usług świadczonych przez nasze spółki komunalne.

Fisz kolejnym projektem „Rozlicz PIT w Chełmie” chce zachęcić osoby zamieszkałe i pracujące w Chełmie do zameldowania się w mieście, by tutaj rozliczali podatek, co zwiększy dochody budżetu miasta. Kandydatka „Postaw na Chełm” przygotowała również niespodziankę dla młodzieży. Każdy chełmski maturzysta, który przystąpi do matury i uzyska pozytywny wynik, dostanie z budżetu miasta jednorazowe wsparcie w wysokości 1 000 zł. Projekt ma ruszyć już w 2019 roku.

– Ma to za zadanie zachęcić młodzież do tego, by po pierwsze przystępowała do egzaminu dojrzałości, po drugie, by zdała ten egzamin z jak najlepszym wynikiem. To przełoży się na poziom kształcenia, na lepszą zdawalność matur. Po zdaniu matury uczniowie składają dokumenty na kilku uczelniach, ten proces rekrutacyjny jest kosztowny i chociażby na ten cel te pieniądze będzie można wykorzystać, tak, żeby dać młodzież szansę jak najlepszego wykształcenia – stwierdziła Agata Fisz.

Prezydent przedstawiła tylko wybrane założenia swojego programu na najbliższe pięć lat. Zamierza prezentować je szczegółowo, natomiast zapewniła, że nie będzie obiecywać rzeczy nierealnych. – Wiem, jak wyglądają realia budżetowe i na pewno nie będę proponować niczego, co skutkowałoby tym, że trzeba zabrać jednym, po to, by dać drugim – deklarowała. – I dla uwiarygodnienia tego chcę powiedzieć, że wymienione przeze mnie projekty już w 2019 roku będą finansowane z dodatkowych dochodów, które do budżetu miasta wpłyną w związku ze zrealizowanymi w ostatnim czasie inwestycjami, generującymi dodatkowe dochody w podatku. W realizacji tych inwestycji uczestniczyło miasto, czy poprzez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, czy poprzez budowę infrastruktury. To powoduje, że w przyszłym roku dochody w budżecie wzrosną i m.in. z tego źródła te moje zapowiedzi będą finansowane.

Fisz zapewniła też, że złoży rozliczenie z obietnic, które zostały złożone przed poprzednimi wyborami. – Cieszę się, że ponad 100 osób jest tu z nami. Pokazujemy, że jesteśmy drużyną, która chce pracować na rzecz naszego miasta. Mamy chęci, pomysły, determinację, by zmieniać Chełm na lepsze. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here