Nie czas na Air Festiwal

Planowany wstępnie na drugi weekend czerwca III Świdnik Air Festiwal jednak nie dojdzie do skutku. Tym razem szyki organizatorów pokrzyżowała wojna na Ukrainie.

I świdnicki Air Festiwal odbył się w czerwcu 2018 roku. Impreza, podczas której można było podziwiać popisy latających ekip i ich maszyny przyciągnęła ponad 50-tysięczną widownię. Już wtedy główni organizatorzy – Urząd Miasta Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury – zapowiadały, że podejmą starania o to, aby to nawiązujące do lokalnej tradycji i historii lotnictwa wydarzenie na dłużej wpisało się w kalendarz miejskich imprez. II edycja festiwalu okazała się jeszcze większym sukcesem. Dopisały gwiazdy pilotażu, sponsorzy i widzowie.

W 2020 i 2021 r. z imprezy zrezygnowano z powodu pandemii. W tym roku miasto, choć jeszcze bardzo ostrożnie, planowało, że uda się ją zorganizować. Wyznaczono już nawet datę.

– Bardzo byśmy chcieli, aby Air Festiwal mógł się odbyć. Na razie szukamy sponsorów i możliwości pokazowych. Jesteśmy na etapie przygotowań, ale dziś nie możemy ze stuprocentową pewnością potwierdzić, że ta impreza się odbędzie – mówił nam kilka tygodni temu Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

W minionym tygodniu organizatorzy przekazali, że w tym roku lotniczych pokazów jednak nie będzie. Tym razem na przeszkodzie stanęła wojna na Ukrainie.

– Z przykrością informujemy, że w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz związanymi z nim zmianami w funkcjonowaniu polskiej przestrzeni powietrznej zdecydowaliśmy się odwołać przygotowania i organizację III Świdnik Air Festiwal. Liczymy, że sytuacja w kraju i na świecie się ustabilizuje i będziemy mogli wrócić do rozmów w przyszłym roku – poinformował Urząd Miasta.

w

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here