Nie klikaj w taki link!

Złodzieje znów podszywają się pod PGE i rozsyłają fałszywe wiadomości, strasząc odłączeniem energii elektrycznej. Policja ostrzega – SMS z informacją o rzekomej niedopłacie za prąd to zwykłe oszustwo.

– Już po raz któryś otrzymałam taką wiadomość. Wcześniej podana była kwota do zapłaty, nieco ponad trzy złote. Tym razem przyszła tylko informacja o zaplanowanym na 21 września odłączeniu energii i ogólna prośba o uregulowanie należności, a także link do rzekomych płatności – mówi pani Elżbieta, która dobrze wie, że tego typu SMS to zwykła próba oszustwa.

Niestety, nie wszyscy są tego świadomi. Przykładowo, kilka dni temu do lubelskiej komendy policji zgłosiła się kobieta, która właśnie w taki sposób straciła blisko 100 tys. zł. Kliknęła w link z SMS-a, a następnie (na fałszywej stronie) wybrała bank i wpisała dane do swojego konta. W międzyczasie zatwierdziła instalację nowej aplikacji. Tym sposobem oszuści przechwycili jej dane, a z konta kobiety zniknęły pieniądze.

– Nie działajmy w pośpiechu – przestrzegają policjanci. – Ostrzegamy przed oszustami podszywającymi się pod dostawców energii. Jeśli otrzymamy taką wiadomość, skontaktujmy się z usługodawcą i potwierdźmy, czy faktycznie mamy jakieś zadłużenie. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności online.

O ostrożność i ignorowanie tego typu wiadomości, a już na pewno nieklikanie w zawarte w nich linki, apeluje również PGE. (pc)