Nie przegap lotniczego show

Już w najbliższy weekend (8-9 czerwca) na trawiastym lotnisku przy ul. Sportowej w Świdniku odbędzie jedna z najatrakcyjniejszych plenerowych imprez w regionie – II Świdnik Air Festival. Mającą gościć gwiazdy pilotażu imprezę organizatorzy postanowili wzbogacić o występy gwiazd estrady, a do tego, co ujawnili dopiero przed kilkoma dniami, o przeloty samolotów odrzutowych – myśliwców Su-22


Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Świdnik Air Festival okazała się strzałem w dziesiątkę. Dwudniowa impreza zgromadziła blisko 50 tys. widzów i zebrała bardzo dobre opinie. Jej organizatorzy, tj. Urząd Miasta Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, od razu zapowiedzieli więc, że za rok impreza odbędzie się ponownie.

– Cieszymy się, że wielbiciele samolotów z taką otwartością i entuzjazmem przyjęli nasz pomysł. Chcemy poprzez to wydarzenie promować Świdnik, ale przede wszystkim lotnictwo, które tak naprawdę dało początek naszemu miastu – mówi burmistrz Waldemar Jakson, zapraszając na II Świdnik Air Festival i zapewniając, że będzie, co oglądać.

Tegoroczny program jest jeszcze bogatszy niż przed rokiem. Będzie więcej gwiazd pilotażu i lotniczych pokazów, w tym po raz pierwszy przeloty samolotów odrzutowych. – Takie były prośby wielu widzów i udało się spełnić ich życzenia. Na niebie zobaczymy dwa myśliwce Su-22 – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. – Za ich sprawą będzie naprawdę głośno – dodaje.

Poza tą ukrywaną przez organizatorów niemal do ostatniej chwili niespodzianką inne atrakcje lotnicze, jakie czekają na widzów w sobotę i niedzielę, były znane już wcześniej. I tak w sobotę publiczność będzie podziwiać wyczyny Biało-Czerwonych Iskier, które zrobiły furorę w zeszłym roku. Nie zabraknie też Łukasza Czepieli, aktualnego mistrza świata w wyścigach Red Bull Air Race w klasie challenger. Oprócz niego zaprezentują się też: Artur Kielak, grupa akrobacyjna Firebirds czy Celfast Flying Team.

Pojawią się również samoloty zabytkowe pochodzące z czasów II wojny światowej, takie jak: Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230, DHC-1 Chipmunk, Boeing Stearman, Yak 3U R2000. Będzie można też zobaczyć trzy samoloty Piper Cub i Hatzz Clasic. Ucieszą się też fani śmigłowców, bo będą mieli okazję obejrzeć na niebie nie tylko świdnickie Mi-2 i Sw-4, ale też amerykańskiego Robinsona 44, a Maria Muś, jedyna na świecie kobieta wykonująca akrobacje śmigłowcem, zaprezentuje swoje umiejętności i możliwości śmigłowca Bolkow. W tym roku wzbogacona została również cześć pokazów „nocnych” z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych.

– Oprócz Marka Choima, który zachwycił ubiegłoroczną publiczność, zaprosiliśmy grupę The Flying Dragons, latającą na paralotniach wypuszczających dym, a wisienką na torcie będzie występ niesamowitego, brytyjskiego zespołu Airborne Pyrotechnicks. Piloci pokażą swoje umiejętności na motoszybowcach Grob G-109b – mówi A. Żurek.

Większość z sobotnich pokazów, które będą odbywać się od godz. 14 do 22.30, będzie można podziwiać również w niedzielę od godz. 12 do 17.30.

Atrakcje nie tylko na niebie

Dopełnieniem Air Festivalu na trawiastym lotnisku przy ul. Sportowej będą strefy: z dmuchańcami dla dzieci, gastronomiczna oraz zdrowia i wystawa statyczna samolotów jak również sprzętu wojskowego. W strefie zdrowia pierwszego dnia do 19.00 w ramach akcji „Strefa na Zdrowie Polpharmy” będzie można wykonać bezpłatne badania kardiologiczne, endokrynologiczne, spirometryczne i okulistyczne oraz skorzystać z porady specjalistów. W niedzielę od 12.30 do 17.30 Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik będzie prowadził akcję krwiodawstwa.

Na zakończenie festiwalu w niedzielny wieczór wystąpią gwiazdy muzyczne – o godz. 18.00 Organek, o 20.00 – Ania Dąbrowska, a o 22.00 – zespół Enej.

Pełny program imprezy można znaleźć na stronie Świdnik Air Festivalu.

Dojazd i bilety

Organizatorzy zadbali również o ułatwienie publiczności spoza Świdnika dotarcia na imprezę. W sobotę i niedzielę zostanie uruchomiona dodatkowa linia autobusowa z Lublina do Świdnika. Autobusy zatrzymywać się będą tylko na kilku przystankach – Dworzec Główny PKS – Ruska, Tarasy Zamkowe, Montażowa, Mełgiewska WSEI, Świdnik – stadion. W sobotę autobus będzie jeździł średnio co 15 minut od 13 do 18.00, a od 18 do 20.00 – co pół godziny.

Natomiast w niedzielę będzie kursował od 11 do 17.00 co 15 minut, a od 17 do 18.00 co 30 minut. Z kolei do Lublina wrócimy trasą Świdnik Stadion Miejski – Żwirki i Wigury – Lotnicza – Lublin (Mełgiewska) – Tysiąclecia – Dworzec Główny PKS. Autobus będzie kursować w miarę potrzeb, czyli aż znajdą się pasażerowie. W sobotę od 21 do 23.00, a w niedzielę od 17 do 18.00 i później od północy, czyli po zakończeniu koncertów, autobusy linii 5, 35 i 55 będą jeździć na podstawie sobotniego rozkładu.

Będą również dodatkowe pociągi. W sobotę do lotniczego miasta z Lublina pociągi będą kursować od ok. 11.15 do 22.50, a z powrotem ze stacji Świdnik-Miasto od ok. 11.20 do 22.50. W niedzielę do Świdnika pociągi będą jeździć od ok. 10.40 do 23.30, a powrotne od ok. 10.30 do 00.15. Dokładny rozkład można znaleźć na stronie przewoźnika i Świdnik Air Festival.

Bilety na imprezę można kupić przez strony internetowe Miejskiego Ośrodka Kultury, Świdnik Air Festival i serwis biletyna.pl, w kasie kina Lot w Świdniku, ale również na miejscu imprezy. Bilet normalny na jeden dzień kosztuje 20 zł, a ulgowy 10 zł. Z ulgi mogą skorzystać uczniowie, studenci, emeryci, renciści, „Zasłużeni dla Świdnika”, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis jak również świdnickich kart: „Rodzina 3+” i „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku” oraz ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Na pokazy wejdą bezpłatnie: dzieci do 7. roku życia, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here