Nie wszędzie zapachnie nowością

Na wakacyjne remonty w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 miasto przeznaczyło blisko 300 tys. zł

O ile miejskie szkoły podczas wakacji przechodzą poważne remonty, to powiatowe placówki oświatowe czeka tylko kosmetyka. Powód? Pusta kasa powiatu.


W I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku są odmalowywane sale lekcyjne, trwa remont balkonu nad głównym wejściem do budynku, są układane płytki oraz wykonywana izolacja i podwyższenie barierek do wysokości zgodnej z aktualnymi przepisami. Koszt remontu to ok. 10 tys. zł.

W Zespole Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku w sierpniu rozpoczną się prace związane z wykonaniem dodatkowego wejścia do budynku szkoły. Powstanie ono od strony ul. Wyszyńskiego. Koszt prac to ok. 30 tys. zł.

Zaledwie 2 tysiące złotych powiat przeznaczył na prace w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego przy ul. Szkolnej. Pieniądze pójdą na drobne prace malarskie i naprawę hydraulicznych i elektrycznych usterek.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku w ramach wakacyjnych remontów odmalowano dwie sale lekcyjne i korytarz na piętrze. W sierpniu planowane jest odmalowanie kolejnych dwóch klas oraz remont bramy wjazdowej na boisko. Koszt remontu wyniesie 5500 zł i zostanie sfinansowany z pieniędzy pozyskanymi przez radę rodziców od sponsorów.

Z kolei w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kozicach Dolnych naprawiana jest kostka brukowa podmyta w trakcie jednej z ulew. Oprócz tego trwa naprawa ogrodzenia, na które przewróciło się drzewo i naprawa tynku w podmurówce budynku. Koszty remontu nie przekroczą 5 tys. zł.

W Zespole Szkół w Piaskach „odświeżono” bibliotekę, odmalowano dwie sale lekcyjne, a w budynku warsztatów szkolnych wymieniono instalację ciepłej wody. Tu też naprawy zmieszczą się w kwocie 5 tys. zł.

Największy i najkosztowniejszy wakacyjny remont prowadzony jest w Zespole Szkół w Trawnikach, gdzie sanepid nakazał pilne dostosowanie wentylacji w przyszkolnym internacie do obowiązujących norm. Przygotowany projekt zakłada wykonanie w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wentylacji wyciągowej, a w pomieszczeniach mieszkalnych-wentylacji nawiewno-wywiewnej z wykorzystaniem rekuperatorów umożliwiających częściowe odzyskiwanie ciepła z powietrza wyciąganego z wnętrza pomieszczenia. Inwestycja będzie kosztowało ok. 94 tys. zł.

W mieście remonty na całego

W Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Kopernika w wakacje z drugiego na pierwsze piętro zostanie przeniesiona biblioteka. Poza tym uczniowie od września będą uczyć się w odmalowanych salach i z nowym oświetleniem. Zostanie również zaadaptowane pomieszczenie na salę do gry w tenisa stołowego. To nie wszystko, bo we wrześniu lub w październiku jeszcze zostanie odnowione ogrodzenie. Całość prac oszacowano na ok. 160 tys. zł.

Z kolei Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy al. Wojska Polskiego, gdzie mieści się II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Szkoła Podstawowa nr 4, przechodzi remont i docieplenie pionów kanalizacyjnych i dachu, Do tego trzy pomieszczenia zostaną zaadaptowane na dodatkowe sale lekcyjne, a w pracowni komputerowej pojawi się nowy sprzęt. Miasto na przeprowadzenie prac i zakupy wyda ok. 300 tys. zł.

Natomiast Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Jarzębinowej od września będzie mogła się chwalić nowymi podłogami w salach lekcyjnych i toaletach oraz nowymi drzwiami. Oprócz tego trwa malowanie dwóch sal lekcyjnych i czyszczenie basenu. Szkoła wyda na te prace ok. 246 tys. zł.

Również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Żołnierzy Armii Krajowej przy al. Armii Krajowej wrócą po wakacjach do odnowionej szkoły. Kosztem 60 tys. zł odmalowane będą sale, sanitariaty i korytarze. Od września do dyspozycji uczniów będzie również nowy sprzęt komputerowy. JN