Nie wszyscy czekają na jerzyki z otwartymi rękami

W Lublinie pojawi się 500 budek lęgowych dla jerzyków, które mają chronić i zwiększyć populację tych ptaków. Początkowo miało ich być 1000, lecz nie wszyscy administratorzy budynków wyrazili chęć przyjęcia budek, w obawie przed zniszczeniem elewacji.


Projekt „Stop Komarom, Witajcie jerzyki!”, czyli pomysł zawieszenia w Lublinie tysiąca budek dla tych ptaków, został zgłoszony do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu uzyskał poparcie ponad 2 tys. mieszkańców. Niestety, zamiast tysiąca będzie ich o połowę mniej. Zakup budek został poprzedzony rozmowami z zarządcami i administratorami, głównie zasobów spółdzielni mieszkaniowych i nie wszyscy wyrazili chęć przyjęcia budek. Tłumaczyli, że ich rozwieszanie wymaga ingerencji w elewacje budynków, a na to nie ma zgody wszystkich lokatorów.

Dlatego zakładaną pierwotnie ilość budek zredukowano do 500 sztuk. Zarządcy nieruchomości, którzy nie zdążyli dotychczas zgłosić chęci udziału w akcji, mogą to nadal zrobić, pisząc na adres: srodowisko@lublin.eu.

– Jerzyki są bardzo pożytecznymi ptakami. Przebywając całymi dniami w powietrzu, zjadają olbrzymie ilości dokuczliwych owadów, takich jak komary, muchy, czy meszki. Jeden osobnik może zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie – przypomina Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin.

– Zagrożeniem dla jerzyków, które wybrały miasto na miejsce zamieszkania, są prace termomodernizacyjne, podczas których dochodzi do zamurowywania otworów, w których się gnieżdżą. Wieszane przez nas budki lęgowe zapewnią ochronę jerzyków oraz dalszą obecność tych ptaków w naszym mieście – dodaje. opr. ZM

Po jerzykach, nietoperze i jeże

Następnym krokiem w walce z uciążliwymi komarami będzie zakup przez miasto specjalnych schronów dla nietoperzy, które również są naturalnymi wrogami tych insektów. W odróżnieniu od budek dla jerzyków, schrony dla nietoperzy mogą zawisnąć nie tylko na budynkach, ale również na drzewach. Lubelski ratusz nie zapomniał również o jeżach, które po zimowej drzemce, znów wyruszyły w miasto, narażając się na śmierć pod kołami samochodów. W celu ochrony tych zwierząt magistrat chce postawić we wskazanych przez mieszkańców lokalizacjach znaki drogowe ostrzegające kierowców o częstszej obecności jeży w tych miejscach. Informacje o miejscach, gdzie często można spotkać jeże, należy przekazywać na adres: srodowisko@lublin.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here