Nie wychodzą chodnika w Podzamczu?

Przed kilkoma tygodniami mieszkańcy Podzamcza (gm. Mełgiew) skierowali petycję do zarządu powiatu o ujęcie w przyszłorocznym budżecie budowy chodnika wzdłuż przebiegających przez ich miejscowość drogi Mełgiew-Piaski. Właśnie dowiedzieli się, że ich prośba nie zostanie uwzględniona. Władze tłumaczą to brakiem środków, ale również nie widzą, by ten odcinek drogi był szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Autorów petycji obruszył zwłaszcza drugi z tych argumentów.


Mieszkańcy wsi Podzamcze w petycji do starosty świdnickiego Łukasza Reszki zwrócili się z prośbą o wykonanie chodnika przy przebiegającej przez ich wieś drodze powiatowej Mełgiew-Piaski. Chodnik miałby powstać na ok. dwukilometrowym odcinku po stronie sklepu i szkoły podstawowej. Ich zdaniem sprawa jest bardzo pilna i powinna zostać ujęta w budżecie powiatu na 2020 rok.

– To bardzo ruchliwa droga prowadząca z jednej strony do Piask, a dalej Zamościa i Chełma, a z drugiej do Mełgwi, Świdnika i Lublina. Tędy dojeżdżają do pracy osoby pracujące w Świdniku oraz w Lublinie, niekoniecznie przestrzegający przy tym przepisów kodeksu ruchu drogowego. W sezonie jeżdżą tędy rolnicy z ciężkim sprzętem i liczni rowerzyści. Brak chodnika powoduje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pieszych, którzy chodzą do okolicznych sklepów, ośrodka zdrowia, kościoła, apteki, na przystanek PKP, czy dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół – napisali mieszkańcy – Zagrożenie jest ogromne, ponieważ droga nie posiada pobocza i często piesi ze strachu przed zbliżającym się, pędzącym samochodem, muszą uskakiwać do rowu lub w pole. Nie czekajcie na nieszczęście, które może się zdarzyć w każdej chwili – zaapelowali do włodarzy powiatu, dołączając do petycji listę z nazwiskami popierających ją osób.

Petycja wpłynęła do starostwa w połowie września. Zajęła się nią Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świdnickiego, a ostatnio stanowisko komisji i zarządu powiatu, trafiło na biurko wójta gminy Mełgiew.

– Z analiz przeprowadzonych przez Wydział Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego wynika, że obecny poziom bezpieczeństwa na drodze nie budzi zastrzeżeń oraz nie przewiduje się tendencji wzrostowej ruchu pieszego. W budżecie powiatu brakuje środków finansowych na realizację i późniejsze utrzymanie takiej inwestycji, której wartość szacujemy na kwotę do 1 miliona zł – treść stanowiska tłumaczącego, dlaczego inwestycja nie została uwzględniona w przyjętym projekcie budżetu, wyjawia Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego.

Włodarz powiatu przypomina przy okazji, że w gminie Mełgiew powiat zrealizował ostatnio m.in. remont drogi do Milejowa i rozpoczęto przebudowę drogi Łuszczów-Janowice – Musimy pamiętać, że powiat świdnicki to także pozostałe gminy, gdzie również, wspólnie z władzami, chcemy realizować inwestycje drogowe – podkreśla Ł. Reszka.

Autorów petycji nie przekonuje takie tłumaczenie, a zwłaszcza argument, że „obecny poziom bezpieczeństwa na drodze nie budzi zastrzeżeń” i zapowiadają, że będą domagać się od powiatu zmiany stanowiska. Starostwo daje im pewne nadzieje. Zapowiada, że radni jeszcze raz zajmą się tematem podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Środowiska Rady Powiatu w Mełgwi, na której sprawa omówiona zostanie z władzami gminy Mełgiew. JN