Niebezpiecznie przy „Trójce”

Dyrekcja szkoły i świdniccy samorządowcy szukają rozwiązania, które poprawiłoby bezpieczeństwo na prowadzących do szkoły przejściach dla pieszych

– W trosce o uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 należy poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu ulic Kosynierów i Turystycznej – postulują świdniccy radni. Dyrekcja szkoły przyznaje, że to rzeczywiście kłopotliwe miejsce, a miasto zapewnia, że przyjrzy się problemowi i spróbuje go rozwiązać.


Z interpelacją w sprawie poprawy bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku zwrócili się do władz miasta przewodniczący rady miasta Włodzimierz Radek i znany ze swej aktywności radny Marcin Magier (obaj z klubu radnych burmistrza Waldemara Jaksona). Radni wskazują, że najlepszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa byłoby zatrudnienie osoby przeprowadzającej dzieci przez jezdnię w rejonie skrzyżowania Kosynierów z Turystyczną.

– Ulica Kosynierów stanowi jedną z głównych ulic naszego miasta i jest bardzo ruchliwa. Dodatkowo pojazdy stojące na parkingu, który jest zlokalizowany wzdłuż pasa drogowego, utrudniają kierowcom zauważenie przechodniów. Proponujemy, aby miejscem objętym szczególnym nadzorem było przejście zlokalizowane przy skrzyżowaniu z ul. Turystyczną – jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla uczniów, a w jego rejonie nie występują miejsca parkingowe utrudniające widoczność. W dodatku znajduje się ono w pobliżu przystanku autobusowego, więc osoba przeprowadzająca będzie mogła zadbać zarówno o uczniów SP nr 3, jak i dzieci korzystające z komunikacji miejskiej – tłumaczą radni i dodają, że zwrócą się również do Starostwa Powiatowego, które zarządza ul. Kosynierów, aby w tym miejscu umieścić znak drogowy A-17 „Uwaga dzieci”.

Urząd miasta zapewnia, że przyjrzy się problemowi zgłaszanemu przez radnych i spróbuje poszukać jakiegoś rozwiązania.

– Zatrudnienie osoby do przeprowadzania dzieci to kwestia oszacowania kosztów. Takie zadanie musiałby wziąć na siebie dyrektor szkoły, ale jest to jakiś pomysł i na pewno go rozważymy – mówią urzędnicy.

Marek Kwieciński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, przyznaje, że wskazane przez radnych skrzyżowanie, to niebezpieczne miejsce. Placówka próbowała to zmienić jeszcze w tamtym roku, chcąc zatrudnić osobę przeprowadzającą dzieci przez ulicę. Niestety… chętnych do pracy nie było.

– W rejonie skrzyżowania ulicy Kosynierów z Turystyczną są dwa przejścia dla pieszych. Być może lepszym i tańszym w perspektywie czasu rozwiązaniem, byłoby ich przebudowanie i wykonanie tzw. wyniesionych przejść dla pieszych oraz ustawienie sygnalizacji aktywnej z pulsującym pomarańczowym światłem, zasilanej np. panelami słonecznymi. Myślę, że to by wystarczyło – uważa dyrektor.

Do tematu wrócimy. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here