Niemowlę w piekarniku

Przy centrum handlowym Vendo Park w Chełmie kobieta zotawiła niemowlę w rozgrzanym aucie. Później tłumaczyła, że okno w dachu było otwarte. Pod jedną ze „Stokrotek” matka pozostawiła w samochodzie kilkumiesięczne dziecko i 5-letnią dziewczynkę. Uchyliła szybę na dwa centymetry i nakazała starszej córce grzecznie czekać aż ona wróci z zakupów.

Chełmianie podają w internecie mnóstwo takich skandalicznych przykładów. – Przecież dziecko może umrzeć! Jak można być takim bezmózgiem? – pytają. A policjanci ostrzegają, że za takie narażanie dziecka grozi do 5 lat więzienia. Ale równie zatrważający jest brak reakcji. – Nie można być obojętnym – apelują mundurowi.

Na internetowym portalu „chełmskie mamuśki” chełmianka napisała, że w ubiegłą środę na parkingu pod galerią handlową przy al. 3 Maja kobieta „zostawiła niemowlę w aucie, tłumacząc, że ma otwarte okno w dachu”. Oburzona internautka zamieściła ku przestrodze innych film o tym, jakie męczarnie przechodzi dziecko pozostawione w rozgrzanym aucie. Widzimy w nim wstrząsające sceny z rozpalonym kilkulatkiem.

Samochód jak piekarnik

Podczas upałów temperatura w samochodzie w ciągu dziesięciu minut wzrasta o 10-15 stopni, a w ciągu godziny nawet o 45 stopni. W ciągu kilku minut w mózgu i nerkach dziecka uwięzionego w takim „piekarniku” może dojść do zmian zagrażających jego życiu. Takie nieodpowiedzialne zachowanie rodziców, którzy „tylko na chwilę idą do sklepu”, zostawiając dziecko, może skończyć się tragicznie. Ale skrajna nieodpowiedzialność rodziców jest powszechna, a świadczą o tym wpisy chełmian, którzy podają konkretne przykłady: Ostatnio u nas pod „Stokrotką” jakaś pusta mamusia zostawiła niemowlę i dziewczynkę około 5-letnią… upał… szyba uchylona 2 cm… dziewczynka płakała, a mamusia była w sklepie.

Poszłam po nią, bo to dwa kroki, ale ona zdziwiona i mówi „Przecież miała grzecznie poczekać” (…) Jak można być takim bezmózgiem… Kolejna internautka pisze, że widziała pod „Lidlem”, jak matka zostawiła kilkumiesięczne dziecko i poszła na zakupy: Żeby było śmieszniej to były to trzy kobiety, więc jedna z nich mogła przecież zostać w aucie… Pani Marta zastanawia się jak można zostawić swoje małe dziecko bez opieki: „Bo co – ono w zakupach przeszkadza? I jeszcze w upał, człowiek ledwo wytrzymuje normalnie na powietrzu, a co powiedzieć w aucie, a szyberdach nic nie daje, gdy auto stoi, nie ma żadnego przepływu powietrza”. Są też bardziej dosadne komentarze: „Mów do słupa, a słup jak d…, masakra, sama byłam świadkiem takiej sytuacji. Całe szczęście auto było otwarte, bo już mąż gotowy był wybić szybę”. Diana radzi w takich sytuacjach, aby stłuc szybę, wyjąć dziecko i zadzwonić na policję: „innego wyjścia nie ma na takie betony”.

Dyskusja chełmian w internecie trwa. Ludzie piszą, że byli świadkami sytuacji, które mogły zakończyć się tragicznie dla dziecka zamkniętego w aucie, ale ostatni taki sygnał do chełmskich policjantów dotarł w… zimie. Pod jednym z marketów pozostawiono wtedy śpiące w aucie małe dziecko. Przechodnie nie pozostali obojętni, wezwali mundurowych.
– W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy tego typu zgłoszeń – mówi podkom. Ewa Czyż, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Pod żadnym pozorem nie należy zostawić dzieci samych w samochodzie nawet na chwilę, gdyż w ten sposób możemy narazić je na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Takie nieodpowiedzialne zachowanie zgodnie z przepisami kodeksu karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kiedy zbicie szyby uzasadnione?

Rzecznik Czyż wyjaśnia, co należy zrobić, gdy dostrzeżemy dziecko zamknięte w rozgrzanym pojeździe.
– Przede wszystkim należy ocenić sytuację, ustalić czy jest czas na wezwanie odpowiednich służb – informuje podkom. Czyż. – Sprawdźmy, jaki jest kontakt z dzieckiem, czy są w pobliżu opiekunowie, czy samochód można otworzyć, być może otwarta jest jakaś szyba, albo też samochód jest uruchomiony i działa klimatyzacja. Jeżeli dziecko jest przytomne i reaguje na nasz widok, możemy wezwać służby, w międzyczasie w zależności od tego, gdzie samochód jest zaparkowany, możemy też próbować ustalić właściciela pojazdu.

Jeżeli jednak ocenimy, że jakakolwiek zwłoka zagraża życiu i zdrowiu dziecka, maluch jest spocony, nie reaguje na nasz widok, bądź jest nieprzytomny, należy jak najszybciej wybić w samochodzie szybę, jednocześnie zwracając uwagę na to, aby odłamki szkła nie poraniły dziecka. Następnie do przyjazdu odpowiednich służb ratunkowych należy udzielić mu pomocy. W takiej sytuacji działamy w stanie wyższej konieczności, czyli mamy do czynienia z kontratypem wyłączającym odpowiedzialność karną. Podobny schemat postępowania ma miejsce, gdy w pojeździe zamknięte jest zwierzę. W tym przypadku odpowiedzialność karna osób pozostawiających zwierzęta wynika z ustawy o ochronie zwierząt. (mo)