Burzliwie przebiegły konsultacje społeczne dotyczące czterech elektrowni wiatrowych planowanych w okolicy Józefina, Kamienia i Strachosławia. Mieszkańcy dali też czerwone światło biogazowni planowanej w Kamieniu.
W czerwcu br. Rada Gminy Kamień jednomyślnie podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy dla fragmentów obrębów ewidencyjnych miejscowości Mołodutyn, Wolawce i Haliczany, umożliwiającą lokalizację farmy wiatrowej. O rozpoczęcie tej procedury planistycznej wnioskowała spółka Polenergia, która chce wybudować farmę, składającą się maksymalnie z 6 turbin w gminie Kamień (i 12 turbin w sąsiedniej gminie Leśniowice).
Zgodnie z przepisami, w ciągu 30 dni od przyjęcia uchwały intencyjnej w tej sprawie, w świetlicy w Mołodutynie w ramach konsultacji społecznych zorganizowano spotkanie z mieszkańcami. Nie było wówczas głosów krytycznych odnośnie tej inwestycji. Wkrótce potem do gminy Kamień wpłynęły kolejne wnioski od dwóch innych inwestorów, zainteresowanych realizacją przedsięwzięć z odnawialnych źródeł energii. Jedna z tych firm chce wybudować 4 wiatraki oraz farmę fotowoltaiczną z magazynami energii w obrębie miejscowości Józefin, Strachosław, Kamień i Kamień-Kolonia, z kolei druga – zainteresowana jest postawieniem farmy fotowoltaicznej w okolicy Ignatowa i Ignatowa-Kolonii.
W związku z tymi wnioskami, 4 listopada br. na sesji radni gminy Kamień jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów ewidencyjnych miejscowości Ignatów, Ignatów-Kolonia, Józefin, Kamień, Kamień-Kolonia oraz Strachosław. Powierzchnia opracowania wynosi około 776 ha. Maksymalna wysokość elektrowni wiatrowych to 250 metrów, a maksymalna średnica wirnika wraz z łopatami to 180 metrów. 27 listopada br. w Urzędzie Gminy Kamień zorganizowano spotkanie w ramach pierwszego etapu konsultacji społecznych, na które przyszło ponad 30 mieszkańców, z czego większość była przeciwna turbinom.
Inwestor omawiał szczegóły przedsięwzięcia, ale uczestnicy spotkania nie chcieli, aby turbiny stanęły w tej lokalizacji, twierdząc, że to za blisko zabudowań. Ludzie obawiają się, że wiatraki będą emitować hałas, zaburzą krajobraz, spowodują spadek wartości nieruchomości. Spotkanie przebiegło burzliwie – planowano je na godzinę, a trwało ponad dwie i pół. Do 6 grudnia br. osoby zainteresowane mogą składać stosowane wnioski i uwagi – w formie papierowej lub elektronicznej. W piątkowe przedpołudnie do UG Kamień wpłynął tylko jeden taki wniosek z uwagami. Gmina zawiadomiła ponad 30 instytucji o podjętej w tej sprawie uchwale intencyjnej, które będą zajmować stanowiska w tej sprawie.
Biogazowni mówią „nie”
Tego samego dnia, zaraz po tych konsultacjach, odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami, tym razem poświęcone biogazowni planowanej w Kamieniu. Na zebranie przyszła ponad setka osób i również nie brakowało na nim emocji. To dlatego, że do gminy wpłynął wniosek od inwestora o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na cele odnawialnych źródeł energii biometanowni lub biogazowni o mocy 5 MW.
Radni gminy Kamień nie chcieli podejmować decyzji w tej sprawie, nie znając stanowiska mieszkańców. Uczestnicy spotkania nie chcieli słyszeć o biogazowni w tej lokalizacji, obawiając się fetoru i uciążliwości związanych z transportami surowców, zwiększeniem natężenia ruchu niszczeniem dróg, hałasem, spadkiem wartości nieruchomości. W przeprowadzonym na zakończenie zebrania głosowaniu wszyscy jego uczestnicy jednomyślnie opowiedzieli się przeciwko biogazowni. (mo)