Niepokojąca statystyka

Koronawirus nie omija kościołów. Liczba zgonów księży wyraźnie wzrosła w 2020 roku – zauważają nasi Czytelnicy. I to bez wątpienia pandemia miała na to wpływ.

Mimo ograniczenia liczby uczestników mszy świętych a także pomimo dyspensy dla wiernych, którzy mogą odpuścić udział w nabożeństwach, kościoły nie stoją puste. Niedawno pisaliśmy, że w Majdanie Zahorodyńskim proboszcza tamtejszej parafii policja ukarała mandatem w wysokości 500 zł za złamanie obostrzeń. We mszy uczestniczyło więcej osób, niż pozwalały na to przepisy.

Proboszcz tłumaczył, że nie będzie nikogo wyganiał z kościoła. Ale co powie, gdy to od wiernych sam się zarazi koronawirusem? I co zrobią wierni, gdy okaże się, że przez nich ksiądz trafi do szpitala? Zdaniem naszych Czytelników, statystyki zgonów wśród duchownych są niepokojące. Faktycznie, dane z ubiegłego roku w porównaniu do lat poprzednich pokazują wyraźny wzrost. Nawet Kuria Lubelska przyznaje, że mogło mieć to związek z pandemią.

W 2018 roku na terenie archidiecezji lubelskiej zmarło jedenastu księży. Rok później dziesięciu. A w roku 2020, czyli wtedy, gdy pandemia dotarła do Polski, zmarło aż 22 kapłanów.

– Byli wśród nich księża zakażeni COVID-19. We wszystkich tego typu przypadkach koronawirusowi towarzyszył podeszły wiek lub choroby współistniejące. Trudno nie powiązać tego niewielkiego wzrostu z epidemią i trudną sytuacją, z jaką zmaga się nasze społeczeństwo, a zwłaszcza służba zdrowia. Najmłodszy był śp. ks. Piotr Sikora, 44-letni wikariusz parafii archikatedralnej, który kilka tygodni walczył o życie podłączony do respiratora – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Kurii Lubelskiej.

Jeszcze wyższy, procentowo, przyrost zgonów był w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W 2018 roku zmarło tam czterech księży, w 2019 roku – trzech, a w 2020 aż trzynastu.

Niestety, w roku bieżącym w lubelskiej archidiecezji zmarło już kolejnych pięciu księży. W minionym tygodniu z powodu koronawirusa zmarł m.in. ks. Henryk Kozyra z parafii Wirkowice w gminie Izbica. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here