Niepokonana Beata Nowak

Beata Nowak była nie tylko polonistką. Opiekowała się również redakcją szkolnego pisma „Sensor”. Była organizatorem Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich. Skończyła filologię polską na KUL. Miała dar gromadzenia wokół sobie ludzi, była urodzonym pedagogiem.

„Niepokonana” – taki tytuł będzie miał film o wyjątkowej nauczycielce języka polskiego z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. Przygotowują go jej uczniowie oraz najbliższa rodzina.


Jej dramatyczną walkę z mielofibrozą, czyli rzadkim nowotworem krwi, z przejęciem śledziło wielu lublinian. O chorobie nauczycielka dowiedziała się w 2016 roku. Natychmiast do akcji włączyli się jej uczniowie, którzy ze wszystkich sił starali się uratować ukochaną polonistkę. Kiedy okazało się, że szansą na poprawę zdrowia jest przeszczep szpiku a nikt z najbliższej rodziny pani Beaty nie może być dawcą, zorganizowali na szeroką skalę akcję rejestracji potencjalnych dawców. W ciągu trzech dni fundacja DKMS zarejestrowała 1200 potencjalnych dawców szpiku. W lipcu 2016 r. udało się znaleźć bliźniaka genetycznego, który pochodził aż ze Stanów Zjednoczonych. Przeszczep miał się odbyć w klinice w Katowicach, jednak nie zakończył się sukcesem. Nastąpił nawrót choroby. Choć jeszcze w czerwcu 2017 uczniowie apelowali o oddawanie dla przebywającej w szpitalu Beaty Nowak krwi, to 14 września ich ulubiona nauczycielka zmarła. Została pochowana w Nowym Żmigrodzie (woj. podkarpackie).

Pozostawiła po sobie wielu wybitnych wychowanków i ciepło zapisała się w sercach swoich uczniów, którzy postanowili nakręcić film dokumentalny poświęcony jej historii. – Beata odeszła od nas we wrześniu 2017 roku, ale grupa jej przyjaciół, byłych uczniów, wraz z siostrą Beaty, Joanną, od kilku miesięcy pracuje nad projektem filmu o jej życiu. Realizacji podjął się także były uczeń III LO w Lublinie, młody reżyser, Piotr Kamiński, laureat zeszłorocznego Lubelskiego Wyróżnienia Kulturalnego Żurawie 2017. Projekt filmu powstaje pod patronatem Stowarzyszenia Unia Absolwentów – informuje Wojciech Jastrzębski, koordynator i pomysłodawca filmu. Młodzi filmowcy są obecnie na etapie tworzenia scenariusza i zbierania materiału dokumentacyjnego. Praca nad filmem potrwa około roku.

Data premiery nie jest jeszcze znana. Młodzi potrzebują funduszy na jego realizację i zamierzają skorzystać z finansowania społecznościowego. Już wkrótce pojawi się numer konta, na które można będzie wpłacać fundusze niezbędne do dokończenia filmu.

Emilia Kalwińska