Nieśpiesznie po Lublinie

Spacer Śladami lubelskich cyklistów, fotografia ze zbiorów Warsztatów Kultury

Warsztaty Kultury w Lublinie organizują cykl bezpłatnych spacerów zakamarkami i mało znanymi szlakami Lublina. Program „Spacerowicz” realizowany jest w ramach programu Laboratorium Sztuki Społecznej. Spacery potrwają do końca sierpnia.


W rolę przewodników po mieście wcielą się mieszkańcy Lublina, którzy z chęcią opowiedzą o jego tajemnicach. Do wyboru jest osiem tras spacerowych, w tym jedna rowerowa. Wybierając się na wędrówkę z Warsztatami Kultury, możemy np. poznać lubelskie mozaiki czy wybitne kobiety zamieszkujące dawniej Kalinowszczyznę. Istnieje też możliwość oprowadzania trasami w języku angielskim a trasą „T2 – Tatary” także w językach: rosyjskim i ukraińskim. Zapisy na wszystkie trasy pod nr tel. 81 533 108 18. Osoby niepełnoletnie powinny na spacer zgłosić się z opiekunem.
W czym możemy wybierać? Na piechotę można przejść się np. po szlaku związanym z lubelskimi pionierami jazdy na rowerze. O tym, jak wyglądał świat pierwszych cyklistów, pierwsze rowery i jazda nimi po ulicach Lublina z przełomu XIX/XX i początkach XX wieku, o wycieczkach i wyścigach kolarskich, o strojach, sklepach, warsztatach, a także o jedynej w Lublinie fabryce rowerów opowie podczas spaceru Zofia Jakóbczak. Spacer odbędzie się 19 sierpnia w godz. 16.00-18.00. Początek trasy przy słupie ogłoszeniowym na rogu ulic Ogrodowej i I Armii Wojska Polskiego.
Na spacer po osiedlu Tatary zaprasza Katarzyna Zabratańska 26 i 27 sierpnia w godzinach 10.00-12.00. Start – dworzec PKP Lublin Północny przy podziemnym przejściu. O tajemnicach ogródków działkowych opowie Michał Fronk. Spacerowicze odwiedzą ogródki przy ulicy Otella usytuowane na skraju wąwozu pomiędzy Węglinem a Konstantynowem. Spacer 18, 19, 25 i 26 sierpnia w godzinach 10.00 – 11.30 oraz 17.00-18.30. Początek trasy – Towarzystwo Świętego Pawła, ul. Laury 1 przed bramą parkingową. Z kolei Magdalena Łuczyn zaprasza na nieco melancholijny i refleksyjny spacer po miejscach opuszczonych i zapomnianych, które skrywają swoje tajemnice. Początek: przy miejscu po „baobabie”, spacery kolejno 13, 14, 18 sierpnia, po południu (15.00-18.00 i 17.-20.00).
Jedynym w ofercie szlakiem rowerowym poprowadzi Rafał Lis razem z Pauliną Grabiec. To rowerowa podróż szlakiem wybranych lubelskich realizacji mozaikarskich. Początek trasy przy wejściu głównym do dworca PKP, data – 15, 19 i 20 sierpnia w godzinach 15.00-18.00. Sentymentalnym szlakiem Matura ‘68 oprowadzać będzie Marta Kurowska. To spacer pieszy, podczas którego uczestnicy będą wspominać m. in. warszawskich komandosów na KUL, lodowisko i basen przy Grottgera, pierwsze „Delikatesy”, pączki u Madeja, lody w „Lubliniance”, księgarnie. Terminy: 16 sierpnia, godz. 17. 00 – 19.00 i 27 sierpnia, godz. 16.00 – 18.00. Początek trasy w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”. O bohaterkach z Kalinowszczyzny opowie Justyna Syroka. Trasa „HERstory – Kalina” powiedzie przez miejsca związane z silnymi kobietami zamieszkującymi dawniej tę dzielnicę. Data: 12 i 26 sierpnia, godzina 10.00 – 12.00. Początek: stary cmentarz żydowski przy ul. Kalinowszczyzna. Ostatnią pieszą propozycją jest spacer Pauliny Pagi, która zaprezentuje ścieżki Retro-Spółdzielców ze Słonecznego Wzgórza i opowie o pionierskich początkach kształtowania się tej dzielnicy. Spacery 24 sierpnia i 31 sierpnia w godz. 18.00 – 20. 00. Spacerowicze spotykają się na rogu ulic Rymwida i Grażyny przy dawnym kiosku Ruchu. Na wszystkie trasy możliwe są zapisy grupowe do 15 osób. (EM.K.)