Niestraszny im napad terrorystyczny

Chełmscy ratownicy medyczni po raz kolejny znaleźli się w krajowej czołówce zespołów ratowniczych. Na ogólnopolskich zawodach w Krakowie zakończonych w niedzielę (24 września) zajęli siódme wśród 50 drużyn. Nasz zespół został też wyróżniony za sprawne działanie po napadzie terrorystycznym i dostał nagrodę za najlepiej rozwiązany test.

XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym trwały od 20 do 24 września w Krakowie. Rywalizowało w nim 50 zespołów wyłonionych podczas regionalnych eliminacji. Chełmską Stację Ratownictwa Medycznego reprezentowały ekipy z Chełma, Krasnegostawu oraz Włodawy. Podczas mistrzostw ratownicy udzielali pomocy świeżorodkowi, zatrutemu lekami małemu dziecku, studentowi, który wyskoczył z okna, dziewczynce w hiperglikemii. Zespoły prowadziły także resuscytację ciężarnej kobiety, ratowały trzy osoby porażone przez piorun, wykonywały kardiowersję ratunkową u pacjenta z zaburzeniami rytmu serca zagrażającym życiu, a także brały udział w konkurencjach sprawnościowych. A podczas dojazdu na jedno z zadań udzielili pomocy poszkodowanym podczas prawdziwego wypadku.
W końcowej klasyfikacji nasz zespół zajął 7. lokatę wśród 50 najlepszych zespołów z Polski. Kamil Kociubiński, Daniel Kania, Marcin Rymowicz zostali wyróżnieni za wyjątkowo sprawne i trafione działania po napadzie terrorystycznym w samolocie, w którym było wielu poszkodowanych. Nasi ratownicy zostali nagrodzeni także pucharem za najlepiej rozwiązany test. (bf)