Niewiarygodne popisy na dwóch kółkach

Trial rowerowy to niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu, a Karol Serwin jest w niej jednym z najlepszych na świecie

W najbliższą sobotę na placu obok skate parku przy al. Lotników Polskich w Świdniku odbędą się Mistrzostwa Polski w trialu rowerowym. Organizatorem jest Klub Motorowy „Champion” Świdnik, którego barwy reprezentuje najlepszy od lat trialowiec w kraju, świdniczanin Karol Serwin. Jak zapewnia nasz mistrz, będzie na co popatrzeć, a wstęp za zawody jest bezpłatny.


Trial rowerowy to najbardziej widowiskowa konkurencja kolarska. Zawodnicy muszą pokonać tor przeszkód usiany ekstremalnie trudnymi przeszkodami – olbrzymimi głazami, wysokimi kłodami, schodami, stromymi ściankami – bez schodzenia z rowery. Za każde podparcie się czy choćby dotknięcie stopą podłoża naliczane są punkty karne, a całą zaledwie kilkudziesięciometrową, ale niezwykle wyczerpującą i niebezpieczną trasę zawodnicy muszą pokonać w wyznaczonym czasie. Wygrywa ten, który otrzymał najmniej punktów karnych, a w przypadku takiej samej ich liczby o zwycięstwie decyduje lepszy czas.

– Wcześniej w Świdniku organizowaliśmy tylko jedną z rund Pucharu Polski w trialu, a teraz będziemy gospodarzami najważniejszej krajowej imprezy w tej dyscyplinie z udziałem najlepszych zawodników – mówi Karol Serwin, który od kilkunastu lat nie ma sobie równych w kraju i należy do światowej czołówki trialowców. – To będzie doskonała promocja zarówno samej dyscypliny jak również Świdnika, bo konkurencja jest naprawdę widowiskowa i liczymy, że przyciągnie wiele publiczności.

Nim w sobotę na tor wyjadą najlepsi polscy zawodnicy, najpierw, ok. 9 rano, na zdecydowanie łatwiejszej i bezpiecznej trasie zmierzą się dzieci w ramach pierwszej rundy Pucharu Polski. Po tych zawodach o tytuł mistrza Polski w trialu powalczą juniorzy (wiek od 15 do 18 lat), a po nich odbędzie się najważniejsza rywalizacja w kategorii „Elita” w dwóch grupach – rowery z kołami o wielkości 20 cali i z kołami 26 calowymi. Mistrz Polski wyłoniony zostanie w każdej z nich.

Trasa dla juniorów i seniorów przebiegać będzie po odcinkach zbudowanych z kamieni, kawałków betonu, bali, drewnianych szpul i podkładów kolejowych. Wstęp publiczności na zawody jest bezpłatny.

Pierwszy dzień zakończy się imprezą integracyjną dla wszystkich zawodników, trenerów i kibiców. Z kolei w niedzielę organizatorzy zapraszają na wspólny trening – „Trial Jam”.  JN

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here