Nigdy nie zapomniał o Świdniku

Tomasz Wójtowicz odbiera akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnik z rąk burmistrza Waldemara Jaksona i wiceprzewodniczącego RM Świdnik, Janusza Królika

Lublinianin Tomasz Wójtowicz, złoty medalista mistrzostw świata w siatkówce w 1974 roku i igrzysk olimpijskich w 1976 roku, uznawany za jednego z najlepszych zawodników w historii tej dyscypliny sportu, został odznaczony tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Świdnik”. Uroczystość nadania aktu odbyła się w miniony wtorek, w sali plenarnej świdnickiego ratusza. Tydzień wcześniej ten wybitny sportowiec i wyjątkowy człowiek odebrał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Lublin”.

Z wnioskiem w sprawie nadania Tomaszowi Wójtowiczowi tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Świdnik” w kwietniu br. wystąpili radni z klubu KO na czele z jego przewodniczącym, Waldemarem Białowąsem.

– Na ten tytuł Tomasz Wójtowicz zasługuje jak mało kto – mówił wówczas radny Białowąs. – Jest ideałem sportowym nie tylko dla siatkarzy, ale i zawodników innych dyscyplin. Największe sukcesy osiągnął będąc zawodnikiem FKS Avia. Był głównym filarem klubu jak i reprezentacji. Do dziś jest ambasadorem naszego kraju, rozpoznawalnym i szanowanym przez cały sportowy świat.

Nikt z radnych nie miał wątpliwości, że siatkarska legenda w pełni zasługuje na ten tytuł i na majowej sesji jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie uhonorowania T. Wójtowicza.

Tomasz Wójtowicz to postać, której fanom siatkówki przedstawiać nie trzeba. Karierę sportową rozpoczynał w lubelskim MKS. Po połączeniu z AZS występował w II-ligowym zespole MKS AZS, z którego przeniósł się do Avii Świdnik awansując z nią do ekstraklasy i zdobywając, jak dotąd jedyny w historii seniorskiej siatkówki na Lubelszczyźnie, brązowy medal. Jako zawodnik Avii trafił do prowadzonej przez Huberta Wagnera reprezentacji Polski, która w 1974 roku w Meksyku zdobyła mistrzostwo świata, a dwa lata później w Montrealu złoty medal olimpijski. W 2000 roku był nominowany do tytułu najlepszego siatkarza XX wieku w plebiscycie Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej i znalazł się w ósemce najlepszych siatkarzy świata, a 2002 roku, jako pierwszy Polak, trafił do siatkarskiej Galerii Sław (Volleyball Hall of Fame) mieszczącej się w Holyoke, w stanie Massachusetts. W tym roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczyste przekazanie aktu nadania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Świdnik” Tomaszowi Wójtowiczowi odbyło się w miniony wtorek, 21 września, w Urzędzie Miasta Świdnik. Wzięli w nim udział m.in. włodarze miasta, radni, byli i obecni zawodnicy Avii.

Burmistrz Waldemar Jakson podkreślał, że działalność T. Wójtowicza miała dla miasta olbrzymie znacznie i rozsławiła Świdnik w Polsce i na świecie.

– Ta działalność promowała miasto. Tworzyła i tworzy jego pozytywy wizerunek. Myślę, że była też jedną z przyczyn budowania tożsamości naszego miasta, ale i więzi mieszkańców, bo więź to duma, to możliwość pochwalenia się wielkimi osiągnięciami – mówił burmistrz.

Okolicznościową laudację wygłosił radny Waldemar Białowąs, na co dzień przyjaciel T. Wójtowicza.

– Zasługi tego wybitnego sportowca, jednego z najlepszych, o ile nie najlepszego w historii tej dyscypliny na świecie, są nie do przecenienia. W swojej karierze wygrał praktycznie wszystko, co było do wygrania, zarówno z reprezentacją Polski, której barw bronił w 325 spotkaniach, jak i w siatkówce klubowej – zaznaczył W. Białowąs.

Tomasz Wójtowicz, któremu podczas uroczystości towarzyszyła żona dziękował za przyznany tytuł, podkreślając, że to dla niego ogromny zaszczyt i wyróżnienie.

– Nigdy nie zapomniałem o Świdniku – mówił T. Wójtowicz. – Z ciekawością i radością obserwuję rozwój tego miasta i życzę jego włodarzom sukcesów w osiąganiu kolejnych celów. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here