Nissan Micra – skrojony na miarę

Europejczycy są coraz wyżsi. Według oficjalnych badań do najwyższych ludzi na świecie zaliczają się mieszkańcy Holandii i Skandynawowie (przeciętny Holender ma dziś 182,5 cm wzrostu).

Jednak nie każdy może patrzeć na innych aż tak bardzo z góry, bo np. przeciętna Greczynka mierzy tylko 160 cm. Takie zróżnicowanie okazało się fascynującym wyzwaniem dla inżynierów Nissana projektujących nowy model Micra. Nie tylko musieli stworzyć wnętrze pojazdu, które zapewniałoby znakomity komfort kierowcy i pasażerom niezależnie od wzrostu, ale także zmieścić je w gabarytach małego samochodu z nadwoziem o długości tylko 3999 mm.
Zespół Europejskiego Centrum Technicznego Nissana (NTCE) w Cranfield w Wielkiej Brytanii znakomicie wywiązał się z tego zadania. Nowa Micra może poszczycić się największą ilością miejsca z przodu w swojej klasie, między innymi dzięki innowacyjnemu podejściu polegającemu na… skrojeniu samochodu na miarę jego użytkowników. Polegało to na tym, że dokładnie zmierzono 200 pracowników firmy, więc na każdym momencie projektowania można było „przymierzyć” kabinę do każdego wzorca.
Kolejną ciekawostką jest fakt, że w porównaniu z rywalami z segmentu B nowy Nissan Micra oferuje najkrótszy czas odrywania wzroku od drogi. W połączeniu z najnowszymi zaawansowanymi technologiami sprawia to, że nowa Micra jest jednym z najbezpieczniejszych małych samochodów na rynku. Wśród dostępnych opcji są takie rozwiązania, jak system inteligentnej interwencji przy niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu, który subtelnie kieruje pojazd ponownie na środek pasa, oraz inteligentny system hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych.