Nie niszczmy świetnej placówki

Jakub Kulesza, lubelski poseł Kukiz’15, interweniuje w Ministerstwie Edukacji Narodowej w sprawie najbliższej przyszłości Gimnazjum nr 9 im. cc majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie. Parlamentarzystę zainteresowała problemem rada rodziców.
Przypomnijmy, że chodzi o nabór do nowego liceum, które ma powstać z przekształcenia Gimnazjum nr 9. Rada rodziców i nauczyciele chcieliby, by ta placówka mogła przyjąć do liceum uczniów już w tym roku. Tak się jednak nie stanie, bo na ostatniej sesji rady miasta radni ustalili już nową siatkę szkół. W uchwale o nowym ustroju szkolnym zapisano, że szkoła będzie mogła prowadzić nabór dopiero za rok. – Czujemy się oszukani, bo nikt nie poinformował nas, że radni mogą wprowadzać jakieś zmiany, a bardzo liczyliśmy na to, że nasze zdanie zostanie uwzględnione – mówi Małgorzata Tylus, przewodnicząca rady rodziców Gimnazjum nr 9, która na ostatniej sesji zabierała również głos w tej sprawie. Z ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 9 wynika, że większość z nich wyraża chęć kontynuowania dalszej nauki w budynku swojej szkoły już od września br.
– Mam wrażenie, że w białych rękawiczkach radni chcą zlikwidować bardzo cenioną przez rodziców i uczniów szkołę – mówi Jakub Kulesza, poseł Kukiz’15. – To próba powolnej likwidacji tej placówki i w dodatku jedyny taki przypadek w całym województwie lubelskim, w którym radni chcą dyskryminować rodziców i ograniczać możliwości dokonywania naboru przez szkołę – dodaje poseł.

W sprawie przyszłości Gimnazjum nr 9 postanowił osobiście interweniować w Ministerstwie Edukacji Narodowej. „Wnoszę o negatywne zaopiniowanie postanowień w projektach uchwał (druki nr 832-1 oraz nr 833-1) – rozpoczęcia działalności XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” od 01.09.2018 roku – będącego bezprawną dyskryminacją szkoły, godzącego w konstytucyjne prawo do nauki. Nowo powstałe liceum powinno mieć możliwość naboru od 01.09.2017 roku, tak jak inne placówki” – argumentuje w swoim piśmie do Anny Zalewskiej poseł Kulesza. – „Według mnie taka decyzja nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Gimnazjum nr 9 od lat znajduje się w rankingach najlepszych szkół gimnazjalnych w Lublinie, jest Szkołą Sukcesu, która wykształciła ponad 240 laureatów konkursów przedmiotowych i drugie tyle finalistów. Zakaz ciągłości naboru jest niczym innym jak dyskryminacją szkoły względem innej, która rozpocznie nabór jako samodzielne liceum od 01.09.2017 roku. Taka decyzja jest jawnym zmniejszeniem konkurencyjności ofert edukacyjnych – uzasadnia poseł. Dokument tej samej treści poseł Kukiz’15 przesłał do prezydenta Lublina, lubelskiej kurator oświaty, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM w Lublinie oraz lubelskich radnych.
(EM.K.)