No i gdzie ten maszt?

– pytają nasi Czytelnicy. Chodzi o rządowy projekt „Pod biało–czerwoną”, w ramach którego w wybranych miastach, także w Świdniku, miały stanąć maszty z narodową flagą. Kiedy staną, nie wiadomo…


Mniej więcej przed rokiem informowaliśmy, że Świdnik będzie jednym z miast, w których stanie maszt z polską flagą, w ramach rządowego projektu „Pod biało–czerwoną”. Inicjatywa ta zakładała sfinansowanie zakupu masztów i flag dla każdej z gmin w Polsce, której społeczność wyrazi taką wolę. Zgodnie z założeniami flagi te mają symbolizować  wspólnotę, przywiązanie oraz patriotyzm.

Aby wziąć udział w akcji, mieszkańcy poszczególnych miast i gmin musieli oddać określoną liczbę głosów na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej. I tak gminy do 20 tys. mieszkańców musiały zebrać przynajmniej 100 głosów; gminy od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców – 500 głosów, a gminy powyżej 100 tys. mieszkańców – 1000 głosów.

Świdnikowi udało się zebrać nieco ponad 700 głosów, co oznacza, że maszt z biało–czerwoną ma stanąć także u nas. Ma, bo tej pory wciąż go nie ma, a zainteresowani tą inicjatywą świdniczanie zastanawiają się, czy w ogóle  dojdzie do jej realizacji.

– No i gdzie ten maszt? Już nawet miejsce pod niego wybierali (wstępne typowano, że mógłby on stanąć na rondzie im. Żołnierzy Wyklętych – przyp. aut.), ale jak widać, masztu wciąż nie ma i pewnie nieprędko będzie – mówi jeden z Czytelników.

Z informacji Urzędu Miasta Świdnik oraz Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie wynika, że realizacja projektu została wstrzymana w związku z pandemią. O możliwy termin jego realizacji zapytaliśmy również w Ministerstwie Cyfryzacji. Oto odpowiedź.: „Na podstawie dotychczasowego przebiegu epidemii Covid–19 liczymy na to, że w drugiej połowie 2021 roku sytuacja epidemiczna ulegnie znacznej poprawie i będziemy mogli przystąpić do kolejnych etapów projektu „Pod biało–czerwoną”.

Aktualnie priorytetem działań Rządu RP jest walka z koronawirusem i skutkami epidemii. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania ostatecznego pakietu informacji i już w ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy kontaktować się z poszczególnymi gminami w celu omówienia szczegółów finalizacji projektu”. Do tematu wrócimy. w

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here