Norbert Wojciechowski odszedł w Święto Niepodległości

Nie żyje Norbert Wojciechowski, związany z Lublinem działacz opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, samorządowiec i wydawca. Zmarł 11 listopada w wieku 80 lat, w Święto Niepodległości, o którą walczył dla kraju przez wiele lat.


N. Wojciechowski ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie, w latach 1965-1989, był pracownikiem KUL, m.in. kierował działem wydawniczo-poligraficznym. W marcu 1968 roku uczestniczył w manifestacjach studenckich w Lublinie.

W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”. Był m.in. sekretarzem komisji uczelnianej. – W 1988 roku w listach otwartych do prezydenta Lublina i radnych żądał usunięcia pomnika Bolesława Bieruta w Lublinie i zmiany nazw ulic: Nowotki na ks. Idziego Radziszewskiego oraz ul. Przełom na ul. Jana Pawła II – czytamy na stronie internetowej encysol.pl/

Po przemianach ustrojowych w 1989 roku był m.in. przewodniczącym Lubelskiego Sejmiku Samorządowego, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego i radnym sejmiku. Działał m.in. w Porozumieniu Centrum, a w 2005 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

W latach 1990-2012 był prezesem i właścicielem Norbertinum, pierwszego prywatnego wydawnictwa katolickiego w Polsce. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej, bo w 2009 roku za „działalność na rzecz Lublina i regionu” został laureat nagrody Bene Meritus Terrae Lublinensi. Norbert Wojciechowski zmarł 11 listopada w wieku 80 lat. GR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here