„Norwid” na targach

Pokazy kulinarne, degustacje, prezentacje, występy muzyczne – w miniony wtorek za sprawą I Wojewódzkich Targów Turystyczno-Gastronomicznych w centrum Świdnika zapachniało tradycyjnymi i orientalnymi potrawami i zabrzmiała muzyka świata.
Pomysł na Targi Gastro-Travel zrodził się w Zespole Szkół nr 1 w Świdniku. Przedstawiciele placówki postanowili szybko wprowadzić plan w życie i już w miniony wtorek zaprosili mieszkańców miasta i nie tylko na I Wojewódzkie Targi Turystyczno-Gastronomiczne. Na miejsce imprezy został wybrany pl. Konstytucji 3 maja. Na ten jeden dzień centrum Świdnika zmienił się on do poznania. Stanęły na nim stoiska prezentujące najróżniejsze kuchnie, atrakcje Lubelszczyzny, ale również partnerów, z którymi szkoła od dawna współpracuje.
– Dzisiejsze targi to przedsięwzięcie mające na celu wyróżnienie branży turystycznej i gastronomicznej spośród wielu istniejących na rynku – mówił podczas otwarcia targów Krzysztof Gałan, dyrektor ZS nr 1. – To wydarzenie podkreśla zainteresowanie naszej szkoły kształceniem młodzieży właśnie w tych kierunkach. Dzisiejsi wystawcy to nasi partnerzy, pracodawcy oraz współtwórcy procesu dydaktycznego.
Pomysł targów chwalili również przedstawiciele powiatu, któremu podlega Zespół Szkół nr 1.
– To, co organizuje Zarząd Województwa Lubelskiego, to, co robią poszczególne podmioty zajmujące się gastronomią i turystyką, warto przenosić na grunt powiatowy. Jak widać takie targi mają sens – mówił Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki.
– Mamy dziś do czynienia z kolejną inicjatywą naszych szkół pod względem promocji kierunków kształcenia. Zespół Szkół Nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku to perełka wśród placówek edukacyjnych powiatu świdnickiego. Taka impreza podnosi wiarygodność funkcjonowania takich szkół i kształcenia zgodnie z wymogami rynku pracy i przyszłych pracodawców – dodawał wicestarosta Waldemar Białowąs.
Wydarzenia w ramach I Targów Gastro – Travel zostały zaplanowane niemal na cały dzień. Organizatorzy zadbali o jak najwięcej atrakcji, które przyciągały mieszkańców na pl. Konstytucji. W programie były pokazu kuchni meksykańskiej. Duże wrażenie robiły również pokazy barmańskie i pokazy bojowej średniowiecznych wojów. Goście odwiedzający targi mogli również liczyć na występy muzyczne, pokazy mody i tańca. Oczywiście nie zabrakło również okazji do spróbowania dań specjalnie przygotowanych na targi. Chętni mogli wziąć również udział w warsztatach kulinarnych i wygrać vouchery na bezpłatny kurs barmański. (kal)