Norwid – to brzmi dumnie!

24 września to dzień urodzin Cypriana Kamila Norwida, a zarazem Dzień Patrona
II LO w Krasnymstawie. Społeczność szkolna rozpoczęła obchody od uczestnictwa we mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

W czasie akademii dyrektor II LO Anna Antyga powitała przybyłych gości: Katarzynę Bojarską – reprezentującą poseł Teresę Hałas, Witolda Boruczenko – przewodniczącego rady powiatu, Justynę Przysiężniak – wiceprzewodniczacą rady powiatu oraz Ewę Nieścior – przewodniczącą komisji oświaty, kultury i promocji powiatu. Dyrektor Antyga w swoim wystąpieniu scharakteryzowała wybitną osobowość i dorobek poetycki Norwida.

Podkreśliła, że pozostaje on poetą sumienia wiernym wartościom chrześcijańskim, wielkim myślicielem i artystą słowa, które kształtuje moralność współczesnego człowieka. Boruczenko pogratulował uczniom i nauczycielom przynależności do wyjątkowej wspólnoty opartej na ideałach patrona. Rozstrzygnięto również konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida, który zorganizowała Ewa Żelazko. Zwycięzcą został Maksymilian Rzemiński z klasy I a, a wyróżnienia otrzymały: Maja Czajka z klasy III b, Emila Kasperek z klasy II a i Weronika Jagucka z klasy I a.

W części artystycznej fragmenty poematu Norwida „Rzecz o wolności słowa” interpretowali: Dominik Puława, Jakub Bednarski, Maksymilian Rzemiński, Kinga Mazurek i Kinga Wlazło, a także Magdalena Czuba i Dominika Skrzypek z klasy I a. Utwory wokalne do tekstów Norwida wykonały: Paulina Banasiak, Amelia Magier, Kornelia Sędłak, Weronika Hanc, Weronika Chomik i Nikola Kubik. Młodsze koleżanki wspomagały uczennice klasy III a: Wiktoria Mazurek, Małgorzata Wysocka, Luiza Oszust i Magdalena Janowska. (k)