Nowa jakość edukacji

Modernizacja Centrum Kształcenia Praktycznego PCEZ dobiega końca

Będzie oszczędniej, nowocześniej, ale przede wszystkim skorzystać mają uczniowie. W Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku trwa remont warsztatów szkolnych. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,7 mln zł.


– Główny cel projektu to poprawa warunków kształcenia zawodowego. Jest to również odpowiedź na oczekiwania potencjalnych pracodawców jak i samych uczniów, którzy wybierają naukę w szkołach zawodowych. Chodzi o stworzenie warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej pod kątem doposażenia warsztatów i pracowni – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta powiatu świdnickiego.

Całkowity koszt zaplanowanych prac to ponad 2,7 mln zł, z czego 1,9 mln zł to pieniądze zewnętrzne, pozyskane przez powiat na realizację projektu „Rozwój Infrastruktury Szkół Kształcenia Zawodowego”.

W jego ramach w PCEZ gruntownie wyremontowano pomieszczenia Centrum Kształcenia Praktycznego, odnowiono łazienki i sanitariaty, zakupiono część nowego wyposażenia. Uczniowie mają do dyspozycji m.in. dwa dodatkowe śmigłowce: Mi-2TR i W3-TR. Realizacja projektu przyczyni się nie tylko do stworzenia młodzieży lepszych warunków do nauki zawodu, ale również do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Wymieniono m.in. instalację c.o., zainstalowano pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, powstała też instalacja solarna. Wykonano także tzw. opaskę wokół budynku i założono instalację termiczną, ocieplono ściany i wyremontowano dach.

– Można powiedzieć, że poszczególne ekipy zakończyły już swoją pracę. Teraz zajmujemy się pracami wykończeniowymi i porządkowymi. Przed nami jeszcze zakupy do pracowni. Kupimy m.in. obrabiarki sterowane numerycznie czy urządzenia do spawania. Później trzeba będzie to wszystko zamontować, a to też będzie wymagało trochę pracy.

Myślę, że najpóźniej w przyszłym semestrze zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego odbywać się będą w zupełnie nowych warunkach – mówi Anna Goral, dyrektor szkoły. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here