Nowa karetka w Żółkiewce

Województwo lubelskie zyska 13 nowych karetek pogotowia ratunkowego. Jedna z nich trafi do Żółkiewki.

3 września podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Sławomir Gadomski w lubelskim urzędzie wojewódzkim podpisał umowy o dofinansowanie zakupu nowych karetek, m.in. dla Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie. W sumie województwo lubelskie zyska 13 karetek pogotowia ratunkowego.

– Zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego ministerstwo zdrowia dokłada wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetek – mówił podczas spotkania Gadomski. Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce.

Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy. Jedna z nowych karetek będzie stacjonowała w Żółkiewce, by pomagać pacjentom z terenu powiatu krasnostawskiego. (k)