Nowa koparka, nowa stołówka

Mieszkaniec gminy Gorzków poskarżył się, że lokalne władze lekką ręką chcą wydać kilkaset tysięcy złotych na zakup nowej koparko-ładowarki, a tymczasem w szkole w Gorzkowie nie ma stołówki, a przedszkole czynne jest tylko pięć godzin. – Te pieniądze można było lepiej spożytkować – żali się.

Kilka dni temu skontaktował się z nami rozgoryczony mieszkaniec gminy Gorzków. – Dowiedziałem się, że nasze władze chcą wydać 350 tys. zł na nową koparkę. Moim zdaniem to zbędny zakup. Te pieniądze można by przeznaczyć np. na otworzenie stołówki w naszej szkole czy zwiększenie godzin pracy przedszkola. Teraz jest to 5 godzin, a później ty rodzicu martw się, kto się dzieckiem zaopiekuje jak ty jesteś w pracy. Kolejna sprawa. W Gorzkowie nie ma chodnika, w wielu miejscach nie ma oświetlenia, może tam lepiej te pieniądze wsadzić, a nie w kolejną koparkę – dodaje.

Piotr Cichosz, wicewójt Gorzkowa, przyznaje, że gmina zamierza kupić nową koparko-ładowarkę. – O ten zakup wnioskowała większość rady gminy. Na ostatniej sesji wprowadzono uchwałą odpowiednie zmiany w budżecie i ogłaszamy przetarg na dostawę maszyny. Sprawa celowości zakupu nowej koparko-ładowarki była mocno dyskutowana na komisjach i sesji rady, padały różne argumenty za i przeciw, ostatecznie uznano, że są duże potrzeby robót ziemnych na drogach dojazdowych do pól, na przyłączach wodociągowych i ta nowa maszyna z pewnością przez wiele lat będzie dobrze służyć potrzebom – tłumaczy.

Cichosz informuje też gmina pozyskała środki z rządowego programu „Posiłek w szkole i w Domu” (25 tys. zł) na adaptację pomieszczeń w SP na potrzeby stołówki. – Mamy na ten cel pieniądze i stołówka będzie gotowa od 1 września 2019 r. Ośmiogodzinne Przedszkole również będzie otwarte od 1 września 2019 r., od 7:00 do 15:00, na ostatniej sesji rady gminy została przyjęta stosowna uchwała – dodaje wicewójt Gorzkowa.

Cichosz przyznaje, że w Gorzkowie Wsi nie ma chodnika, ale nie ma go również na żadnej innej drodze powiatowej na terenie gminy. – W najbardziej newralgicznych punktach, skrzyżowaniach, świecą się lampy. Jest to droga powiatowa, ma jedną z lepszych nawierzchni, w tym roku w powiecie nie ma planów co do jej dalszej przebudowy – informuje. (kg)