Nowa linia ruszy w sierpniu

W tej chwili Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie czeka już tylko na ostateczną deklarację ze strony gminy Głusk. Dokument ma wpłynąć w tym tygodniu. Jeśli tak się stanie, nowa linia do Świdnika rozpocznie kursowanie już w sierpniu.
Pomysł uruchomienia trzeciej już dziennej linii ze Świdnika do Lublina pojawił się kilka miesięcy temu. Do władz miejskich już od dłuższego czasu zwracali się mieszkańcy, którzy mieli problemy z dojazdem do cmentarza. Nekropolia mieści się przy ul. Wyszyńskiego, z daleka od centrum. Kilku przewoźników co prawda uruchamiało kursy na tej trasie, ale nie utrzymywały się one zbyt długo, dlatego zapadła decyzja o rozpoczęciu rozmów z lubelskim Zarządem Transportu Miejskiego.
Nowa linia ma nosić numer 35. Świdniczanie będą mogli dojechać nią do cmentarza i dalej przez Kalinówkę do lubelskiej dzielnicy Felin. W tym miejscu trasa będzie się kończyć. Żeby doszło do uruchomienia linii, przedstawiciele Świdnika musieli zabezpieczyć w budżecie pieniądze. Na czerwcowej sesji radni zatwierdzili również kilka nowych przystanków, na których mają się zatrzymywać autobusy z numerem 35. W minionym tygodniu przedstawiciele ratusza złożyli ostateczne deklaracje w ZTM.
– Potwierdziliśmy naszą wolę uruchomienia tej linii – mówi Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika. – Wszystkie sprawy formalne mamy już dopięte i jesteśmy gotowi. Liczymy, że zgodnie z wstępnymi deklaracjami nowe połączenie zacznie funkcjonować w sierpniu.

Zanim autobusy ruszą na trasę, podobną deklarację muszą również złożyć przedstawiciele gminy Głusk. Przedstawiciele ZTM tłumaczą, że odpowiednie dokumenty mają do nich wpłynąć w ciągu najbliższych dni.
– My jesteśmy gotowi – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. – Czekamy jeszcze na ostateczną i oficjalną deklarację gminy Głusk w tym zakresie, która ma mieć miejsce w przyszłym tygodniu. Władze Świdnika potwierdziły już oficjalnie swoją deklarację i zabezpieczyły środki na ten cel. W związku z powyższym, jeśli gmina Głusk potwierdzi nam oficjalnie swoje deklaracje w przyszłym tygodniu, termin uruchomienia trzeciej linii do Świdnika w sierpniu jest aktualny.
Przedstawiciele świdnickiego ratusza dodają z kolei, że są bardzo zdeterminowani i sprawy nie zamierzają odpuścić.
– Nawet gdyby doszło do sytuacji, że gmina Głusk się wycofa, to i tak będziemy chcieli uruchomić to połączenie – zapewnia Andrzej Radek. (kal)

Linia z nową trasą

Autobus numer 35 będzie rozpoczynał swoje kursy na Felinie. Dalej pojedzie Drogą Męczenników Majdanka, Piasecką, drogą serwisową wzdłuż drogi S17 (Kalinówka), przejedzie wiaduktem w ciągu al. Lotników Polskich, następnie pojedzie drogą serwisową w kierunku ul. Wyszyńskiego, ul. Klonową, Kusocińskiego i ul. Racławicką do ronda przy helikopterze.
Początkowo autobusy na linii 35 będą kursować 5 razy dziennie od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy świdniczanie będą mieli do dyspozycji 4 kursy.