Nowe linie do Lublina

Dodatkowych 19 kursów ze Świdnika do Lublina i 20 w drugą stronę – Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wydał pozwolenie dla nowego przewoźnika obsługującego tę trasę. Początkowy przystanek będzie przy al. Lotników Polskich, a końcowy na Dworcu Południowym w Lublinie.

Z końcem ubiegłego roku obsługująca ok. 50 kursów na trasie Świdnik-Lublin linia 88 zawiesiła swoją działalność. Mieszkańcy nie ukrywali, że dla nich to duża strata, bo „88”, choć nie miała zgody na korzystanie z przystanków, docierała w Lublinie do wielu szkół i w okolice miasteczka akademickiego. W kwietniu, po licznych apelach ze strony świdniczan, Urząd Miasta Świdnik poinformował, że linia będzie reaktywowana, ale w nowym kształcie i obsłużą ją prywatni przewoźnicy. Wkrótce po tym Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wydał zgodę dla prywatnego przewoźnika obsługującego trasę Krępiec – Świdnik (Armii Krajowej, Kosynierów, Racławicka, Lotników Polskich, Jana Pawła II) – Lublin (Witosa, Aleja Tysiąclecia i dworzec PKS).
Od niespełna dwóch tygodni mieszkańcy Świdnika mogą korzystać z usług kolejnego przewoźnika. Zarząd Transportu Miejskiego wydał pozwolenie na kursy nowej linii łączącej oba miasta. Obsłuży ją firma Pol-Trans ze Świdnika. Busy nowego przewoźnika będą kursować na trasie: Świdnik: Lotników Polskich (helikopter) – Niepodległości – Racławicka – Lotników Polskich – Jana Pawła II – Lublin: Witosa – Doświadczalna – Męczenników Majdanka – Wolska – Lubelskiego Lipca 80 – Stadionowa – Dworzec Południowy.
W ciągu dnia ze Świdnika do Lublina odjedzie 19 busów Pol-Transu. Pierwszy po godzinie 6, ostatni po godz. 16. Kursy będą realizowane od poniedziałku do soboty, choć w sobotę będzie ich mniej, bo 7. W niedzielę bus nie będzie kursował.
Mieszkańcy cieszą się, że w mieście pojawił się kolejny przewoźnik, choć jak mówią, wciąż brakuje kursów późnym popołudniem i wieczorem. Przemysław Wójcik, właściciel Pol-Transu, zapewnia, że nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych kursów.
– W ramach możliwości postaramy się coś jeszcze dołożyć, choć pewnie będzie ciężko, bo na przystankach jest i tak już bardzo ciasno – mówi.
Niewykluczone, że wkrótce mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z usług kolejnego przewoźnika obsługującego trasę Świdnik-Lublin i z powrotem.
– Wpłynął do nas wniosek o wydanie pozwolenie od kolejnego, trzeciego już przewoźnika, który chce obsługiwać trasę Lublin-Świdnik-Zadębie. Trwa postępowanie w tej sprawie. Jego wyniki poznamy wkrótce – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.  (w)