Nowe media w „Bronku”

Licealiści z I LO w Świdniku skupieni w kole dziennikarskim już po raz dziewiąty zaprosili swoich kolegów ze świdnickich gimnazjów na Dzień Kultury i Mediów.
Tradycyjnie, pod okiem polonistki Doroty Jaśkowskiej, przygotowali warsztaty i prezentacje. Wydarzenie odbyło się w miniony wtorek i zostało w pełni poświęcone zagadnieniom związanym z nowymi mediami.
– Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże. Zajęcia odbywały się niemal przez cały dzień w kilku grupach – mówi Aneta Jagieła, zastępca dyrektora I LO w Świdniku.
Każdy warsztat rozpoczynał się od wprowadzającej do tematu prezentacji multimedialnej i rozmowy z uczestnikami zajęć. Jakimi zagadnieniami zajmowali się gimnazjaliści? Po pierwsze, razem z licealistkami Justyną Litwin i Agatą Rawską zastanawiali się nad różnicą między zachowaniami w sieci i w realnym świecie. Uczniowie dowiedzieli się również sporo o „netykiecie”, czyli o wirtualnym savoir-vivre. Warsztat na ten temat przygotowała Małgorzata Żołędź.

Kolejne zajęcia zostały poświęcone kosztom naszej obecności w Internecie. Gimnazjaliści od Beaty Brzustewicz dowiedzieli się, ile i jakie informacje o użytkownikach są gromadzone w sieci i do czego mogą zostać później wykorzystane.
Nie zabrakło również zajęć poświęconych „ciemnej stronie sieci”, czyli mowie nienawiści. Warsztaty poprowadzili: Sandra Doluk, Ilona Borek, Marysia Leniart oraz Hubert Warda. Uczestnicy dowiedzieli się, jaka jest skala tego zjawiska w Internecie. Uczyli się również rozpoznawać wpisy i wypowiedzi zawierające elementy mowy nienawiści.
Na koniec Magda Zacharczuk wprowadziła gimnazjalistów w zagadnienie dotyczące kreowania wizerunku w sieci. Autorka warsztatów przypominała uczestnikom zajęć, że informacje raz opublikowane w sieci żyją już własnym życiem i niełatwo je usunąć. (kal)