Nowe miejsce dla najmłodszych

Nowe sale i ich wyposażenie przetestowały dzieci z Przedszkola nr 7 i wiceminister Artur Soboń

Nowe oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej już gotowe na przyjęcie dzieci. Od września uczęszczać do nich będzie 50 maluchów.

W „piątce” oficjalnie otwarto dwa oddziały przedszkolne. Szkolne pomieszczenia zaadaptowano na dwie duże nowoczesne sale wyposażone w nowe mebelki, zabawki i pomoce naukowe. Jest też miejsce na odpoczynek i konsumpcję posiłków oraz szatnia i łazienki. Nową placówkę i jej wyposażenie na otwarcie „przetestowały” dzieci z sąsiedniego Przedszkola nr 7, a uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń oraz burmistrz miasta Waldemar Jakson.

– Świdnik jest przykładem miasta, którego władze starają się zadbać o opiekę żłobkową i przedszkolną, wykorzystując przy tym unijne środki przeznaczone na te cele. Niemal wszystkie dzieci ze Świdnika korzystają z opieki przedszkolnej – podkreślał poseł Artur Soboń.

– Oba oddziały zostały wyremontowane ze środków własnych miasta, co kosztowało nas ok. 1,8 mln zł, ale na wyposażenie pozyskaliśmy blisko 400 tys. zł z unijnego programu „Na dobry początek” – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Sama dyrekcja placówki też jest zadowolona z powstania oddziałów i już czeka na dzieci.

– Będą to dwie grupy dziesięciogodzinne, zróżnicowane wiekowo. Znajdą się w nich dzieci w wieku od 3 do 5 lat – mówił Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się puste dotąd pomieszczenia zagospodarować na potrzeby dzieci.

Przy okazji burmistrz i wiceminister przypomnieli, że w planach na przyszły rok jest budowa żłobka przy ul. Klonowej. Inwestycja miała być zrealizowana w tym roku, bo miasto pozyskało na nią ok. 3,3 mln zł z programu „Maluch Plus”, ale musiało zrezygnować z rozpoczęcia budowy, bo nie znalazł się wykonawca gotowy zakończyć ją w tym roku. Teraz miasto chce ponownie wnioskować o dotację z tego samego programu, ale zmienić technologię budowy na modułową, tańszą i szybszą w realizacji.

– Dzisiaj w Świdniku jest 150 dzieci objętych opieką żłobkową, natomiast drugie tyle czeka na taką możliwość. Dzięki programowi „Maluch Plus” będzie można powiedzieć, że sto procent dzieci, nie tylko w przedszkolach, ale także w żłobkach, będzie objętych opieką – mówił A. Soboń.

– Tym razem na budowę żłobka chcemy pozyskać ponad 2 mln zł dotacji i myślę, że zarówno to, jak i inwestycja zostanie w przyszłym roku sfinalizowana – informował W. Jakson.

Żłobek ma powstać na 2-hektarowej działce przy ulicy Klonowej i mieć ok. 1 tys. mkw. powierzchni. Będzie energooszczędny, przyjazny dla środowiska, komfortowy i nowoczesny. Lokalizacja też nie jest przypadkowa, bo jak tłumaczą władze miasta, ta część Świdnika intensywnie się rozbudowuje, a do nowych mieszkań wprowadzają się głównie rodziny z dziećmi. JN