Nowe targowisko wcale nie tak blisko

Na lepsze warunki pracy kupcy ze świdnickiego bazaru będą musieli jeszcze poczekać

Wbrew ubiegłorocznym deklaracjom ratusza przebudowa miejskiego targowiska prawdopodobnie nie rozpocznie się w tym roku. W budżecie nie zapisano na ten cel żadnych pieniędzy, a jedynie środki na przygotowanie dokumentacji projektowej. – Nie wykluczamy, że przebudowa ruszy jeszcze w tym roku. To rozstrzygnie się, jak będziemy mieli gotową dokumentację i kosztorys – twierdzi Michał Piotrowicz, wiceburmistrz Świdnika.


Świdnickie targowisko straszy swoim wyglądem od lat. Zarówno kupcy, jak i klienci bazaru wielokrotnie zwracali się do miasta o jego remont. Temat był kilkakrotnie poruszany na sesjach rady miasta. W ubiegłym roku, po kolejnych pismach złożonych przez kupców, przedstawiciele ratusza postanowili, że najwyższy czas zająć się bazarem. Przeprowadzono ankietę, w której zapytano handlujących i ich klientów o oczekiwania wobec nowego targu. W marcu br. miasto podpisało umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej przebudowy targowiska. Na jej wykonanie w tegorocznym budżecie zarezerwowano 100 tys. zł. W ubiegłym roku magistrat informował, że prace związane z przebudową targowiska powinny rozpocząć się jeszcze w 2017 roku. Tymczasem w budżecie na ma zapisanych na to zadanie środków.
Fundusze są jedynie na przygotowanie dokumentacji inwestycji. Niedawno ratusz podpisał umowę na jej przygotowanie.
– Na wykonanie dokumentacji pierwszego etapu przebudowy, czyli tzw. starego targowiska, projektant ma czas do końca sierpnia. Na wykonanie dokumentacji etapu drugiego, czyli terenów przy torowisku, do końca listopada. Sprawa realizacji tego zadania w tym roku wciąż jest otwarta. Kiedy będziemy mieć dokumentacje i kosztorys będziemy decydować, czy przesuwać pieniądze i ruszać z pracami, czy odłożyć zadanie na przyszły rok – tłumaczy Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Tylko jeśli dokumentacja będzie gotowa w listopadzie, trudno przypuszczać, że ratusz zdąży do końca roku ogłosić i rozstrzygnąć przetarg na prace budowlane.
Jak będzie wyglądał bazar po remoncie? Według koncepcji urzędników w pierwszej kolejności zostanie wykonana inwestycja obejmująca część bazaru między ul. Targową i Okulickiego. Po przebudowie ma w tym miejscu powstać zadaszony, utwardzony i ogrodzony plac o powierzchni 2,85 tys. mkw. Ma być wyposażony w węzeł sanitarny, wodę, ogrzewanie i kanalizację, sieć telefoniczną i łącza internetowe. Targowisko ma być również przynajmniej w 30 proc. wyposażone w odnawialne źródła energii. Drugi etap prac obejmie teren między ul. Targową i torami. W tym miejscu powstanie utwardzony i ogrodzony plac o powierzchni ok. 1,76 tys. mkw. z zadaszonymi punktami handlowymi. Pozostała część targowiska, która zajmie ok. 2,4 tys. mkw., zostanie tylko utwardzona. Handlujący zarówno pod dachem, jak i na otwartej przestrzeni mają mieć również doprowadzoną wodę i energię elektryczną. (w)