Nowości w umowach o dzieło

Od stycznia 2021 roku wchodzą w życie nowe obowiązki względem ZUS. Trzeba będzie rejestrować każdą umowę o dzieło. Zmiany narzuca tzw. tarcza antykryzysowa.

Od nowego roku ZUS ma obowiązek prowadzić ewidencję umów o dzieło. Będą one rejestrowane, ale nadal nie opłaca się od nich składek.

– Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło. Brak wystarczających informacji o ich skali był problemem, gdy projektowaliśmy i realizowaliśmy pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Informacje z rejestru będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Do zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło będą zobowiązani wszyscy płatnicy składek i osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek czy też nie. Obowiązek dotyczy umów zawartych najwcześniej od 1 stycznia 2021 roku. Na rejestrację jest 7 dni od zawarcia umowy o dzieło.

– Służy do tego nowy formularz o symbolu RUD. Można go przekazać na przykład przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W zgłoszeniu trzeba podać dane zamawiającego i wykonawcy, przedmiot dzieła oraz daty: zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Obowiązek rejestracji nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem lub wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy. Nie należy też zgłaszać umów zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonywanie usług, które wchodzą w zakres ich działalności – dodaje rzecznik. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here