Nowy dworzec ciągle aktualny

Tak ma wyglądać nowy dworzec PKP Świdnik-Miasto

– Co z zapowiadaną przez PKP budową nowego dworca kolejowego w Świdniku? – pytają świdniczanie. – Od ogłoszenia, że powstanie, minął niemal rok. Obiekt miał być gotowy do połowy 2020 roku, a przy ul. Kolejowej nic się nie dzieje. Stary dworzec, gdzie od miesięcy pozamykane są wszystkie pomieszczenia, stoi jak stał. PKP zapewniają, że inwestycja jest jak najbardziej aktualna, a prace powinny ruszyć na początku przyszłego roku.


O powstaniu nowego dworca w lotniczym mieście mówiło się już od 2017 roku, kiedy Świdnik został ujęty w rządowym Programie Inwestycji Dworcowych, zakładającym przebudowę lub wybudowanie od podstaw nowych dworców w ponad 180 miejscowościach w całym kraju.

Początkowo w Świdniku przymierzano się do modernizacji starego budynku, ale ostatecznie, po konsultacjach społecznych, uznano, że nie da się go dostosować do współczesnych standardów i należy go wyburzyć, a na jego miejscu postawić nowy obiekt według wybranego przez PKP projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych (IDS). Zakłada on budowę dworców według jednego wzorca. Obiekty mają być niewielkie gabarytowo, ale funkcjonalne i estetyczne.

Każdy będzie miał taką samą bryłę, udogodnienia, energooszczędne rozwiązania i będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nad budynkiem ma górować 8-metrowa wieża z zegarem. W obiekcie znajdą się kasy biletowe, wydzielone miejsca dla punktów handlowo-usługowych, zamknięta poczekalnia z klimatyzacją. Koszt wybudowania jednego takiego obiektu to ok. 4-4,5 mln zł.

Pod koniec stycznia tego roku Polskie Koleje Państwowe poinformowały, że właśnie rozstrzygnęły przetarg na budowę 20 takich dworców w niewielkich miejscowościach w całej Polsce, a na liście znalazła się też stacja Świdnik-Miasto. Jeśli wykonawca nie zawiedzie, to w półtora roku od podpisania umowy inwestycja zostanie oddana do użytkowania – zapowiedzieli Kolejarze.

Zgodnie z tymi deklaracjami przy ulicy Kolejowej w Świdniku już od dawna powinno się coś dziać. Tymczasem budynek starego dworca stoi sobie jak stał i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie miała tu ruszyć jakaś budowa. – Czy budowa nowego dworca jest nadal aktualna? – pytają w związku z tym świdniczanie. Jak najbardziej zapewniono nad w centrali PKP.

– Aktualnie dworce systemowe są w końcowym etapie projektowania. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na I kwartał 2020, a ich zakończenie na  IV kwartał przyszłego roku – usłyszeliśmy od Magdaleny Grosik, rzecznika prasowego Polskich Kolei Państwowych. JN