Nowy kant na turystyczny bon

Internetowe transakcje zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Zwłaszcza, gdy kupujemy lub sprzedajemy na portalach ogłoszeniowych. Przekonało się o tym ostatnio kilku mieszkańców powiatu świdnickiego. Tylko w ubiegły poniedziałek do świdnickiej komendy policji zgłosiły się trzy osoby, które złożyły zawiadomienie o oszustwie podczas internetowych zakupów.


Do świdnickich policjantów zgłosiła się m.in. kobieta, która za pośrednictwem portalu internetowego chciała zakupić bon turystyczny o wartości 5000 złotych za kwotę 2900 złotych. Przy użyciu BLIK-a przelała środki pieniężne na wskazany rachunek. Następnie okazało się, że na swoje konto otrzymała wpływ w wysokości 6000 złotych od nieznanego nadawcy.

– Osoba, która sprzedała zgłaszającej bony turystyczne, skontaktowała się ponownie i zażądała zwrotu pieniędzy na swój rachunek, co zgłaszająca uczyniła. Następnego dnia podczas weryfikacji zakupionego bonu turystycznego okazało się, że jest on nieaktywny. Ponadto środki przelane na jej rachunek w kwocie 6000 złotych okazały się zapłatą za bony turystyczne od osoby z innej części kraju, które również okazały się nieważne. Zgłaszająca działając w dobrej wierze zwrotu pieniędzy przekazała je nieświadomie oszustce – mówi asp. Elwira Domaradzka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Kolejne zgłoszenie dotyczyło sprzedaży telefonu komórkowego. Za pośrednictwem portalu społecznościowego sprzedający nawiązał kontakt i umówił się na osobisty odbiór telefonu. Podczas spotkania kupujący okazał mu wydrukowane z banku potwierdzenie przelewu na jego rachunek. Jednak do chwili składania zawiadomienia przelewu nie otrzymał. W ten sposób stracił 450 złotych.

Z kolei trzecie zgłoszenie dotyczyło osoby, która wystawiła na portalu ogłoszeniowym do sprzedaży chustę do noszenia niemowląt. Przedmiot został wyceniony na kwotę 180 zł. Podczas rozmowy z potencjalnym kupcem kobieta otrzymała link, który przekierował ją do strony, na której podała numer swojej karty i w ten sposób straciła 510 zł.

– Jak widać z powyższych przypadków, pomysłowość oszustów nie zna granic. Ciągle wymyślają nowe metody działania. Apelujemy, aby zachować czujność podczas internetowych zakupów. Pamiętajmy, żeby nigdy nie przekazywać nikomu danych swojej karty, pinów, kodów zabezpieczających oraz sprawdzać wiarygodność osób, z którymi dokonujemy transakcji – przypominają policjanci. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here