Nowy krwiobus rusza w Lubelskie

Dzięki nowemu krwiobusowi uda się pozyskać dodatkowe litry bezcennej krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie kupiło drugi krwiobus, który ma pomóc w pozyskiwaniu nowych, honorowych krwiodawców. Dzięki niemu będzie można zwiększyć częstotliwość akcji terenowych i jeszcze skuteczniej docierać do mieszkańców województwa lubelskiego, aby mogli oddawać krew. Specjalistyczny pojazd kosztował prawie 3 mln zł.


– Chcemy być wszędzie tam, gdzie nasi krwiodawcy, dlatego współpracujemy z lokalnymi władzami, przedsiębiorcami, czy też galeriami handlowymi, promując ideę honorowego krwiodawstwa. Wiemy jednak, że w naszym regionie nadal są miejscowości, w których jeszcze nigdy nie były organizowane akcje poboru krwi i my chcemy to zmienić. Kolejny krwiobus ułatwi nam to zadanie i pozwoli dotrzeć do większej liczby osób – mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Krwiobus – tak potocznie nazywany mobilny punkt poboru krwi, to autobus ze specjalistycznym sprzętem, który pozwala pobrać krew poza centrum krwiodawstwa lub jego oddziałami terenowymi. Dlatego wykorzystywany jest do akcji terenowych – dzięki temu RCKiK może być obecne m.in. na wielu ważnych wydarzeniach, jakie odbywają się w regionie. Całe spektrum działalności stacjonarnych punktów poboru krwi może być realizowana w tym specjalnym autobusie.

Nowoczesny krwiobus marki mercedes, który trafił do RCKiK, jest w pełni niezależny technicznie – posiada własny agregat prądotwórczy, wewnętrzną sieć komputerową oraz możliwość podłączenia się do sieci internetowej. Wyposażony jest także w klimatyzację i niezbędny sanitariat. W krwiobusie dawca przechodzi krok po kroku dokładnie tę samą drogę, jaką pokonuje, oddając krew stacjonarnie.

Znajduje się tu mała poczekalnia oraz rejestracja, gdzie trzeba okazać dokument tożsamości i wypełnić ankietę. W dalszej kolejności od dawcy pobierana jest próbka krwi do przeprowadzenia niezbędnych badani laboratoryjnych. Następny etap to rozmowa z lekarzem w gabinecie lekarskim, który jest oddzielony od otwartej części autobusu – wszystko po to, aby zapewnić odpowiedni komfort i intymność dawcy. Lekarz na podstawie badań laboratoryjnych, ankiety oraz wywiadu kwalifikuje dawcę do oddawania krwi lub jej składników.

Krew pobierana jest w zasadniczej części roboczej krwiobusu, która zajmuje najwięcej miejsca. Znajdują się tu 4 fotele, na których krwiodawcy mogą siedzieć, lub w razie potrzeby wygodnie położyć się. Pobór trwa zazwyczaj do 10 minut. Po wszystkim, dawca odpoczywa jeszcze w wyznaczonym miejscu pod opieką personelu medycznego. Na koniec każdy dostaje – 8 tabliczek czekolady, a w punkcie rejestracyjnym może otrzymać zwolnienie z pracy.

RCKiK w Lublinie od razu zaplanowało wykorzystanie nowego krwiobusa do kalendarza swoich akcji terenowych. Na placu Teatralnym przed CSK w czwartek odbyła zbiórka krwi adresowana do mieszkańców Lublina. Udział w niej wzięli m.in. pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, Lubelskiego Centrum Konferencyjnego i Centrum Spotkania Kultur.

Teraz krwiobus będzie podróżował po regionie, aby mieszkańcy województwa lubelskiego mogli przyłączyć się do akcji. To szczególnie ważne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy zapotrzebowanie na krew diametralnie rośnie, a duża część stałych krwiodawców wyjeżdża na wakacje. To już drugi krwiobus, którym dysponuje lubelskie centrum krwiodawstwa.

– Gorąco zachęcamy, aby oddawać krew. To bardzo ważny lek, którego nie da się wyprodukować. Podzielmy się z innymi tym, co mamy najcenniejsze, bo nigdy nie wiemy, czy my sami kiedyś nie będziemy potrzebowali tego drogocennego daru od innych – dodaje dr n. med. Elżbieta Puacz.

RCKiK w Lublinie zachęca wszystkich do organizowania własnych akcji, podczas których będzie można oddać krew. Aby w wyznaczone miejsce przyjechał krwiobus, wystarczy zebrać grupę 25 osób chętnych do oddania krwi w danym dniu i skontaktować się z Działem Promocji RCKiK w Lublinie (adres: promocja@rckik.lublin.pl).

Szczegółowe informacje na temat aktualnie organizowanych akcji poboru krwi w województwie lubelskim znajdują się na stronie: www.rckik.lublin.pl. BS