Nowy ratusz staje otworem

Fasada nowego ratusza robi wrażenie

Mieszkańcy Świdnika mogą już załatwiać urzędowe sprawy w nowym ratuszu. W najbliższym tygodniu, a dokładnie w mikołajki, będzie można zajrzeć niemal w każdy zakamarek nowego budynku, bo zorganizowany zostanie dzień otwarty.


Okazały fronton, ocieplone ściany, parking na 74 auta, a w środku przestrzeń, klimatyzacja, windy i inne udogodnienia dla interesantów – nowa siedziba Urzędu Miasta Świdnik robi wrażenie. Jej budowa od początku budziła wiele emocji. Do tej pory wśród mieszkańców pojawiają się opinie, że decyzja o zmianie siedziby była błędna, a 12 mln zł, które miasto wydało na adaptację gmachu po gimnazjum na potrzeby nowego magistratu, można było zainwestować inaczej.
Jak nie raz tłumaczył burmistrz, budynek przy Wyszyńskiego 15, skąd przenieśli się urzędnicy, powstał jako tymczasowy. Zbudowany z prefabrykatów, ze szpetną blaszaną elewacją, miał pełnić swoją rolę maksymalnie przez kilka lat. Pełnił ponad 20. Urzędnicy tłumaczyli również, że siedziba jest niefunkcjonalna – co chwila zdarza się jakaś awaria; zimą trudno ją ogrzać, a latem, w najgorętsze dni, temperatura w niektórych pokojach sięga prawie 40 stopni.
Firma Skanska, wykonawca inwestycji, zakończyła prace jeszcze w wakacje. Później miasto ogłosiło przetargi na wyposażenie obiektu w niezbędne urządzenia i sprzęty. Później do budynku zaczęli przenosić się pracownicy – najpierw ci, którzy bezpośrednio nie obsługują interesantów.
Dziś nowy urząd przy ul. Spółdzielczej jest już pełni gotowy. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji go zobaczyć, będą mogli wybrać się tam w najbliższą środę, 6 grudnia. Właśnie w mikołajki zaplanowano dzień otwarty. Pracownicy oprowadzą wszystkich chętnych po nowym budynku i pokażą, gdzie znajdą się poszczególne wydziały, gabinet burmistrza, nowa salę ślubów, USC czy sala obrad rady miasta. (w)