Nowy sklep wygeneruje korki?

Niektórzy mieszkańcy Świdnika są zdania, że market, który ma stanąć przy ul. Stefana Wyszyńskiego, w miejscu starego ratusza, to nietrafiony pomysł. Obawiają, że kolejny sklep jeszcze bardziej „zapcha” i tak ciasne centrum miasta.


W poprzednim numerze „Nowego Tygodnia” informowaliśmy, że właściciel położonej w centrum Świdnika działki, na której stoi dawna siedziba urzędu miasta, wystąpił do starostwa powiatowego o pozwolenie na wyburzenie budynku. Nieoficjalnie wiadomo, że w tym miejscu ma stanąć parterowy budynek handlowo-usługowy z marketem jednej z popularnych sieci; prawdopodobnie będzie to Aldi.

Mieszkańcy mają jednak wątpliwości, czy kolejny sklep w tym miejscu rzeczywiście jest potrzebny.

– To ścisłe centrum miasta, po sąsiedzku jest sąd, więc wiadomo, że ruch jest tu bardzo duży. Nie wiem, czy nowy sklep w tym miejscu nie będzie generował korków. Znaczenie mają też kwestie estetyczne. Zapewne nietrudno będzie wybudować coś, co będzie ładniejsze od starego urzędu, ale inwestor powinien mieć na względzie, że to reprezentacyjna część Świdnika – mówi pan Stanisław, nasz stały Czytelnik.

Jego opinię podzielają opozycyjni radni. – Jeśli rzeczywiście, powstanie tam kolejny sklep, będzie to dowód na to, że w naszym mieście brakuje myślenia o przestrzeni publicznej. Nie będzie to służyć ani mieszkańcom, ani układowi komunikacyjnemu – mówi radny powiatowy Jakub Osina (ŚWS).

Podobnego zdania jest radny miejski Waldemar Białowąs (KO). – To nie jest miejsce na market, bo jest tu bardzo ciasno. Najlepiej, kiedy takie sklepy są lokalizowane na obrzeżach miasta, gdzie można swobodnie zaparkować. W tym miejscu bardziej widziałbym jakąś instytucję miejską lub kulturalną, ale trudno dyskutować, kiedy zostało to już sprzedane – mówi radny.

Urzędnicy zapewniają, że obawy świdniczan są na wyrost. Wskazują, że nowy obiekt handlowo-usługowy będzie miał parking, który będzie służył mieszkańcom i być może częściowo rozwiąże problemy z parkowaniem w centrum. Dodatkowo ma być to ładne i funkcjonalne miejsce, które na pewno wpisze się w miejski krajobraz. Czy tak będzie, okaże się kiedy powstanie. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here