Nowy targ ma być śliczny i ekologiczny

Tak widzą nowe targowisko władze miasta

Urząd Miasta Świdnik zaprezentował pierwsze wizualizacje nowego targowiska. Ma być wygodnie, schludnie, a przy tym ekologicznie. W ciągu najbliższych tygodni Ratusz ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, a prace budowlane powinny ruszyć w przyszłym roku. Modernizacja bazaru będzie kosztować ok. 10 mln zł; lwią część tej kwoty pokryją środki z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Wizualizację nowego targowiska wraz z początkiem ubiegłego tygodnia zaprezentowali w internecie burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson i jego zastępca Marcin Dmowski. – Chcemy, żeby to było miejsce, w którym nie tylko można zrobić zakupy, ale też miło spędzić czas. Przy tym stawiamy na ekologię – farma fotowoltaiczna, która przykryje targowisko, wzmocni sieć energetyczną miasta, a całość nabierze nowego kształtu – napisał burmistrz.

Na terenie obecnie funkcjonującego targowiska (w części pomiędzy ul. Okulickiego i Targową oraz na terenie od ul. Targowej w stronę torów kolejowych), powstanie zadaszenie pokryte w części panelami fotowoltaicznymi. Zmieniony zostanie także układ funkcjonalno-komunikacyjny targu. Całość obiektu ma być bardziej otwarta, dostępna i stanowić atrakcyjne, pod kątem architektonicznym, miejsce handlowe z aranżacją zieleni.

– Mamy gotowy program funkcjonalno-użytkowy i teraz tę koncepcję przedstawiamy mieszkańcom. Odbiór jest na ogół pozytywny, choć nie brakuje też wniosków np. dotyczących miejsc postojowych. Program szeroko skonsultowaliśmy z przedsiębiorcami i handlującymi. Chcemy, aby to było prężnie działające miejsce o nowej funkcjonalności – dodaje M. Dmowski.

W ciągu miesiąca Urząd Miasta planuje ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej wraz z pozyskaniem pozwolenia na budowę. Zakłada, że dokumenty będą gotowe do końca roku, a w przyszłym ruszą prace budowlane. Przetarg zostanie ogłoszony w formule „zaprojektuj i buduj”, więc firma, która złoży najlepszą ofertę będzie odpowiedzialna również za wykonanie nowego targowiska.

Przebudowa ma kosztować ok. 10 mln zł, z czego 95 proc. to środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here