O ekologii w Siennicy Różanej

W Siennicy Różanej odbyło się spotkanie przedstawicieli ośmiu gmin z powiatów krasnostawskiego i chełmskiego ze specjalistami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Uczestnicy debaty rozmawiali zarówno o już realizowanych projektach, jak i programach, które dopiero będą wdrażane. W pierwszej grupie jest m.in. wsparcie funduszu dla samorządów przy usuwaniu azbestu i odpadów, pochodzących z działalności rolniczej. Od prawie trzech lat gminy biorą udział także w realizacji programu „Czyste powietrze”, oferującego dotacje i preferencyjne pożyczki na wymianę pieców i termomodernizację budynków.

– Do tej pory nasz udział polegał głównie na tym, że ośrodki pomocy społecznej wydawały zaświadczenia o dochodach dla właścicieli budynków, którzy starali się o pomoc funduszu. Moglibyśmy robić więcej, na przykład tworzyć coś w rodzaju punktów informacyjnych, w których mieszkańcy korzystaliby z pomocy przy wypełnianiu wniosków. Zasady programu zmieniają się jednak tak często, że pracownicy urzędu, którzy mieliby się tym zajmować, muszą znać najnowsze regulacje, a do tego są potrzebne szkolenia – mówi wójt gminy Siennica Różana Leszek Proskura.

Przedstawiciele funduszu zadeklarowali, że takie szkolenia będą organizowane, a samorządy mogą liczyć na refundację przynajmniej części kosztów tworzenia wspomnianych punktów.

W środowym spotkaniu z przedstawicielami WFOŚiGW w Lublinie wzięli udział burmistrzowie Krasnegostawu i Rejowca oraz wójtowie gmin Krasnystaw, Kraśniczyn, Izbica, Żółkiewka, Łopiennik Górny i Fajsławice. Wśród uczestników dyskusji byli także reprezentanci innych podmiotów, które mogą korzystać z pożyczek i dotacji funduszu, w tym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here