O łobuzerskiej przeszłości Chełma

Od kilku dni w chełmskiej księgarni Lectura przy ul. Lubelskiej 30 można kupić najnowszą książkę Waldemara Kozłowskiego pt. „Przestępczość w życiu mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego w latach 1918-1939” oraz wznowienie innej pozycji tego autora – „Folklor – Kultura Dzielnic Chełma do 1989 roku”. To niewątpliwie interesujące propozycje dla chełmian i osób zainteresowanych historią naszego miasta.

„Przestępczość w życiu mieszkańców Chełma…” to już dwudziesty siódmy tytuł w dorobku Waldemara Antoniego Kozłowskiego, chełmianina, emerytowanego nauczyciela WF i trenera, regionalisty i dokumentalisty, który swoją przygodę literacką rozpoczął od dokumentowania historii chełmskiej kultury fizycznej, a następnie monografii poświęconych zasłużonym chełmianom, organizacjom czy ważnym wydarzeniom. Najnowsza pozycja jest swoistą kroniką kryminalną, opartą na doniesieniach przedwojennej chełmskiej prasy, głównie „Zwierciadła” i „Kroniki Nadbużańskiej”.

Znajdziemy w niej chronologicznie ułożone przedruki informacji zarówno o drobnych, często zabawnych występkach natury obyczajowej, jak i poważnych zbrodniach, których w przedwojennym Chełmie nie brakowało, a wśród sprawców jak i pokrzywdzonych byli zamieszkujący miasto Polacy, Żydzi i Ukraińcy, przedstawiciele biedoty jak również ówczesnych vip-ów.

Druga z dostępnych w Lecturze pozycji tego autora, to „Folklor – Kultura Dzielnic Chełma do 1989 roku”. To czwarte wznowienie dobrze przyjętego przez czytelników wydawnictwa, którego pierwsze wydanie ukazało się w 2016 roku. Zawarty w nim materiał obejmuje czasy od średniowiecza po lata współczesne, którym poświęcono najwięcej miejsca. Oparta na kronikach, relacjach znanych chełmian i wspomnieniach samego autora przypomina nietuzinkowe postaci z historii naszego miasta, barwne wydarzenia i miejsca, w tym dzielnice czy lokale, które nie cieszyły się najlepszą sławą.

W książce znajdziemy podrozdziały: „Dzielnica Pilichonki”, „Dzielnica Kolejowa”, „Wspomnienia chełmian”, „Pionierzy Big-beatu w Chełmie” czy „Giganci chełmskiego sportu”. Wydawnictwo jest bogato ilustrowane zdjęciami starego Chełma, ludzi, zespołów i wydarzeń. – Jest to m.in. historia moja i moich kompanów, może już zapomnianych dawnych lat, starego i biednego Chełma i tzw. charakternego złotego okresu chłopaków z dawnych lat. Wydaje mi się, że stworzyłem ciekawy, pionierski dokument, zachowując wiele faktów dla potomnych – pisze w słowie „Od autora” Waldemar Kozłowski.

Książki Waldemara Kozłowskiego są dostępne w księgarni Lectura przy ul. Lubelskiej 30.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here